Web Sitesi Yapma Yayınlama ve Sonrası

Web Sitesi Yapma Yayınlama ve Sonrası | Artık bir işletmeyi, hatta gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmeyi, internette var olmadan yürütmek mümkün değil. Tüketiciler, ürün araştırmasından lokasyon ve çalışma saatlerine kadar her şey için internete yöneliyor. İyi tasarlanmış basit bir web sitesine sahip olmak bile size alanınızda avantaj sağlayabilir ve satacak ürünleriniz varsa siteniz yeni pazarlar açabilir ve işinizi ucuz ve kolay bir şekilde büyütebilir.

Web sitenizin sizi tam olarak anlatmalı

“Müşterilerin, şirketinizden ihtiyaç duydukları şeyi, yapıp yapamayacağını keşfetmelerini sağlayın.

Web Sitesi Yapma Yayınlama ve Sonrası

Web sitesi tasarım yazılımı gelişti, bu nedenle kullanımı her zamankinden daha kolay. Çekici ve işlevsel bir site geliştirmek için kodlama bilmenize gerek yok. Hangi programı kullanırsanız kullanın, web sitenize profesyonel bir görünüm kazandıracak, bulmayı kolaylaştıracak ve şirketinizi en iyi şekilde gösterecek temel kurallar ve ipuçları vardır.

İşte başarılı bir işletme web sitesi oluşturmak için adım adım kılavuzumuz.

Web sitenizin birincil amacını belirleyin

Bir işletme web sitesi, genellikle şirketiniz hakkında genel bilgiler sağlamak için bir alan veya doğrudan bir e-ticaret platformu olarak hizmet eder. İster şirketiniz hakkında biraz bilgi veren basit bir web sitesi, ister daha karmaşık bir e-ticaret sitesi oluşturun, yapmanız gereken en önemli şey, ana sayfada sade bir şekilde şirketinizin ne yaptığını söylemektir.

Özel kullanıcı deneyiminizi ve kullanıcının sitenizde gezinirken geçeceği yolculuğu düşünün.

Web sitenizin temel amacı ne olursa olsun veya odak noktası ne olursa olsun, kullanıcılar bunu kolayca anlayabilmeli ve kullanıcılar sitenizde gezinirken anlatılmak istenen tam olarak anlatılmalı

Web siteniz üzerinden ödeme almayacaksanız, işiniz kolay olacaktır.

Bir perakendeci veya servis sağlayıcıysanız ve müşterilere çevrimiçi ödeme seçeneği sunmak istiyorsanız, ödemelerinizi almak için bu makalenin ilerleyen kısımlarında ele alınacak olan harici bir hizmet kullanmanız gerekecektir.

Alan adınıza karar verin

Alan adınız web sitenizin en önemli özelliklerinden biridir. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaşacağınız ve sosyal medyada tanıtacağınız URL’dir. Bu nedenle, açıklayıcı olmasını, kolay hatırlanmasını ve yazılmasını istiyorsunuz. Müşterinin kafa karışıklığını önlemek için kısa tutmaya çalışın ve mümkünse kısaltmalardan, uzak durun.

Üst düzey alan adınıza karar vermeniz gerekir. Bu, .com, .net veya  .biz gibi alan adınızın sonundaki sonektir. Ancak, geleneksel olmayan isimler son yıllarda büyüdü. Bunlar açıklayıcı olsa da, .com hala varsayılandır.

Alan adınızı seçtikten sonra, kullanılabilirliğini onaylamanız ve isimtescil.net aysima.com alastyr.com veya natro.com  gibi bir alan adı kayıt şirketi aracılığıyla satın almanız gerekir.

Web sitenizde başkalarının korunan adını ihlal etmediğinizden emin olmak için telif haklarını kontrol etmeyi unutmayın. Tercih ettiğiniz URL zaten alınmışsa, şirketi arayabilir ve onlardan satın almayı isteyebilirsiniz.

Bir web barındırıcısı seçin

Her web sitesinin, herkesin her zaman erişebilmesi için tüm verilerin depolandığı bir sunucuya, bir “ana bilgisayara” ihtiyacı vardır. Küçük bir işletme olarak, kendi web sitenizi barındırmak çok büyük bir masraftır, bu nedenle harici bir ana bilgisayar seçmeniz gerekir.

Bütçenize bağlı olarak iki farklı rota takip edebilirsiniz. En az pahalı seçenek olan paylaşılan bir web barındırıcısı, bir sunucuyu diğer sitelerle paylaşacağınız anlamına gelir. Özel barındırma maliyeti önemli ölçüde daha yüksektir, ancak bu, kendi özel sunucunuza sahip olduğunuz ve hızınızı düşürebilecek diğer sitelerle rekabet etmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Bulut tabanlı İnternet performans şirketinden, ana bilgisayar seçerken, bu ana bilgisayarın sunucu konumları ve güvenilirliği hakkındaki soruları ne kadar iyi yanıtlayabileceğini düşünün .

Herhangi bir iyi barındırma sağlayıcısı, performanslarının ölçümlerini size gösterecek araçlara sahip olmalıdır.

Büyüdükçe, farklı bir web barındırıcısına geçmeniz veya hatta web sitesi trafiğinizi ve işlemlerinizi idare etmek için birden çok sağlayıcıyla çalışmanız gerektiğini fark edebilirsiniz.

Barındırma ihtiyaçlarınızı belirleyebilmeniz için sitenizin performansına ve müşterilerinizin web sitenizi kullanma deneyimine yakından bakmanızı tavsiye ederiz.

Sayfalarınızı oluşturun

İyi bir web sitesi, statik bir ana sayfadan daha fazlasıdır. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ayrıntılı bir kataloğu veya şirket güncellemeleri için bir blog bölümü gibi, işletmenizin farklı yönlerine ayrılmış birden çok sayfa oluşturmalısınız. Genel web sitenize gelince, her sayfanın web sitesinin birincil hedefini desteklediğinden, açık bir amacı olduğundan ve bir eylem çağrısı içerdiğinden (örneğin, daha fazla bilgi edinin, kaydolun, bizimle iletişime geçin veya bunu satın alın) emin olmak istersiniz.

Müşterilerinizin size doğrudan bağlantısı olan bir iletişim sayfası, bir web sitesinin en önemli bölümlerinden biridir, bu nedenle olabildiğince çok bilgi eklediğinizden emin olun (varsa telefon numarası, e-posta adresi ve fiziksel konum). Müşterilerin markanıza gerçek isimler ve yüzler koymalarına yardımcı olmak için kurucu ekip veya personel hakkında bir “Hakkında” sayfasına bilgi eklemek de iyi bir fikirdir.

İşletmenizin halihazırda bir logosu yoksa, web sitenizde, kartvizitlerinizde ve sosyal medya profillerinizde kullanmak için bir grafik tasarımcı kiralayın veya kendinize bir logo oluşturun. Bu, müşterilerinizin şirketinizi web üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde tanımasına yardımcı olacaktır.

İşletmenizin ne yaptığı konusunda net olun. İşletmenizin yaptıklarını net, özlü bir ifadeye dönüştürün ve bununla liderlik edin. Ziyaretçiler, ana sayfanıza geldikten birkaç saniye sonra ne yaptığınızı anlayabilmelidir.

İyi yazılmış birkaç sayfa, düzinelerce kötü yazılmış sayfadan daha etkilidir.

Stratejik eylem çağrıları yapın. Harekete geçirici mesaj düğmeleri, sayfadaki bilgilerle eşleştiklerinde genellikle en iyi performansı gösterir. Örneğin, “Şimdi Satın Al” düğmesi bir ürün sayfasında anlamlıdır, ancak Hakkında sayfasında anlamsızdır. Bunun yerine “Daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin” daha uygun olabilir. Benzer şekilde, müşteri incelemelerini listeleyen bir sayfada okuyucuyu mevcut planlara ve fiyatlandırmaya götüren bir düğme olabilir.

Hız iyileştirmelerini otomatikleştirin. Mümkün olduğu kadar çok sayıda otomatik hız iyileştirmesi ayarlayın. Bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsanız, doğru eklentileri yüklemek sitenizin bazı bölümlerini önbelleğe alır, böylece ziyaretçilerin birden fazla şey indirmesi gerekmez. WordPress kullanıcıları için dosyaları sıkıştıran ve ziyaretçilerin sitenize daha hızlı göz atmasına olanak tanıyan WP Super Cache veya W3 Total Cache i öneririz. Dosyaları önbelleğe alma ve sıkıştırmanın daha teknik yönlerinden bazıları, özellikle teknoloji konusunda bilgili değilseniz bir Web geliştirme ortağı gerektirebilir.

Başkalarının fotoğraflarını kullanmaktan kaçının. Size ait olmayan fotoğraflar, harika bir siteyi vasat bir siteye dönüştürmenin en hızlı yoludur. Sayfanızda kullanılacak fotoğraflar arıyorsanız, gerçek ekibinizin veya ofisinizin bir resmini kullanmak en iyisidir.

Ürünlerin yüksek kaliteli görüntülerinin satışları artırdığını, bu nedenle sattığınız ürün veya hizmetlerin iyi fotoğraflarını yayınlayın.

Ödeme sisteminizi kurun (varsa)

Bu adım tüm işletme web siteleri için geçerli olmasa da, çevrimiçi ödeme seçeneği sunmak isteyen şirketlerin elektronik ödeme sistemlerini web sitelerine entegre etmeleri gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu, e-ticaret yazılımı veya  üçüncü taraf ödeme işlemcileridir .

Birçok web sunucusu, şirket içi bir alışveriş sepeti veya e-ticaret programları ile entegrasyon sunar. Çalışması kolay ve şimdi ve gelecekte ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar esnek bir çözüm elde ettiğinizden emin olmak için biraz araştırma yapın. E-ticaret yazılımı seçenekleri için web tasarım ofislerinden yardım alabilirsiniz .

Web sitenizi test edin ve yayınlayın

Sitenizin web’de yayında olduğunu duyurmadan önce, Internet Explorer, Microsoft Edge, Firefox, Safari ve Chrome gibi tüm büyük tarayıcılarda çalıştığından emin olun. Resimlerin gösterildiğinden, bağlantıların doğru olduğundan ve formatın düzgün göründüğünden emin olmak için her tarayıcıda her bir sayfayı ve özelliği tıklayın. Bu biraz zaman alacaktır, ancak şimdi gösterdiğiniz çaba, belirli özelliklere erişemeyen ziyaretçilerin gelecekte şikayet etmeyeceklerdir.

En başından itibaren web sitenize dahil etmeniz gereken bir diğer önemli özellik bir analiz programıdır. Bunu web sitesi yayınlanmadan önce kurarak herhangi bir sorunu çözebilir ve uygun bir kurulumu koordine edebilirsiniz. Web sitesi yayına girdikten sonra, sayfa performansını izleyebilir ve analizlerinize göre bir sayfanın neden başarılı veya başarısız olduğunu belirleyebilirsiniz.

Pazarlama kampanyalarınızdan hangisinin en fazla dönüşümü gösterdiğine bakabilir ve hedef kitlenizin sitenizle nasıl etkileşim kurduğuna ışık tutmak için şehir, tarayıcı vb. Gibi metrikleri inceleyebilirsiniz. Bunu site yayınlandıktan sonra uygularsanız, verilerinizi ölçebilir ve sitenizin hangi öğelerinin başarılı veya başarısız olduğunu en baştan görebilirsiniz.

Web sitenizi sosyal medyada / arama motorlarında pazarlayın

İster Facebook, Twitter, LinkedIn veya Pinterest olsun, sosyal medya, hedef kitlenizin erişimini artırmanın, müşterileri, şirketinizde neler olduğu konusunda uyarmanın en iyi yoludur. Web sitenizi her güncellediğinizde, bunu sosyal medya kuruluşlarınızda yayınlayın ancak bunu gerçek paylaşımlar ve tanıtım dışı paylaşımlarla dengeleyin.

Web sitenize sosyal medyanıza bağlantılar da ekleyin. En yaygın yerler altbilgi veya sitenin en üst bölümü (sağ üstte, genellikle oturum açma veya iletişim bağlantılarını tutan ekstra menü). Sosyal medya hakkında daha fazla bilgi edinin  .

Web sitenizi büyük arama motorlarına göndermek, sitenizde güçlü bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi uygulayacağı gibi, potansiyel müşterileri sayfanıza yönlendirmeye de yardımcı olacaktır. Şirketinizle ve sektörünüzün yönleriyle ilgili başlık etiketlerini, meta açıklamaları ve tek tip kaynak tanımlayıcıları tanımlamanın, pazarlamaya çalıştığınız ürün veya hizmetler için arama motorlarında doğru bir sıralama elde etmenize yardımcı olacağını biliyoruz .

Web sitenizin ilk aşamalarından içeriğinize alakalı anahtar kelimeler eklemek ve web sitesi lansmanından itibaren SEO’ya güçlü bir şekilde odaklanmak, erkenden trafik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sitenizin bakımını yapın

Güncel kalmak önemlidir, bu nedenle, ziyaretçilerin siteye geri gelmesini sağlamak için web sitenizi güncel sektör etkinlikleri, yeni ürünler ve teklifler ve şirket haberleriyle ilgili blog gönderileriyle sık sık güncelleyin. Arama motorları en az haftada iki içeriğin alt düzey güncelleme olacağını belirtiyorlar.

Ayrıca sitenizin ve tüm eklentilerin güncel olduğundan emin olmak için en az ayda bir kontrol etmelisiniz. Yazılımınız güncel değilse, web sitesi barındırıcısının güvenliği güçlü olsa bile saldırıya uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olur. Bunu kendiniz yapacak vaktiniz yoksa, görevi güvendiğiniz bir çalışana devredin veya serbest çalışan bir web sitesi yöneticisi tutun.

İşletmeniz için bir web sitesi oluşturmak, hem güvenilirlik oluşturmanıza hem de geleneksel pazarlama teknikleriyle elde edebileceğinizden daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmanıza yardımcı olacak düşük maliyetli bir yatırımdır. Web sitenizi taze, güncel içerikle güncel tutarsanız ve teknik sorunları hızlıca çözerseniz, şimdiki ve gelecekteki müşterileriniz için güven konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz.