İnternet Sitesi Açma
Kaç Tane Arama Motoru Var? |  En çok bilinen arama motorları hariç meta P2P, forum , müzik , video vb. arama motoru çeşitleri mevcutdur.

Kaç Tane Arama Motoru Var?

Çok Bilinen Arama Motoru Listesi A’dan  Z’ye .

Altavista bilinen ilk arama motorlarındandır.1995 tarihinden beri aktiftir.

Ask 1998 ve 1999′da ünlenmiştir.Sorulan soruları cevaplayan bir arama motoru olarak başlamış ve ün kazanmıştır.

Baidu Çin’in en büyük arama motorudur.2000 tarihinden beri aktiftir.

Bing en büyük üç arama motoru arasında 3. sıradadır.Arama motoru hayatına Msn Search olarak başlamış sonra Bing olarak devam etmiştir.1999 tarihinden beri aktiftir.

Blekko “Google killer” olarak bilinmektedir.2010 tarihinden beri aktiftir.

ChaCha insan arama motoru olarak bilinmektedir. ChaCha  Scott A. Jones and Brad Bostic tarafından kurulmuştur. Şirket Carmel, Indiana Amerika’da bulunmaktadır.

Dogpile meta arama motorudur.Google, Yahoo, Bing ve Ask arama motorlarından aldığı bilgileri karıştırarak sunmaktadır .1996 tarihinden beri aktiftir.

Daum Güney Kore’de bilinen bir arama motorudur. Daum e-mail mesajlaşma , alışveriş , sohbet gibi birçok hizmet vermektedir.

DuckDuckGo Gabriel Weinberg tarfından bulunmuştur , 2008 tarihinden beri aktiftir.

Entireweb arama motoru 2008 tarihinden beri aktiftir.

Excite meta arama motoru 1994 yılında Graham Spencer, Joe Kraus, Mark Van Haren, Ryan McIntyre, Ben Lutch , Martin Reinfried , Stanford Üniversitesindeki tüm öğrenciler tarafından bulunmuştur.

Faroo P2P arama motorudur.

Info.com meta arama motorudur.Google, Yahoo, Bing   Ask ve Open Directory arama motorlarından aldığı bilgileri karıştırarak sunmaktadır

Gigablast 2000 yılında Matt Wells tarafından bulunmuştur. 200 milyar sayfa indeksi bulunmaktadır.Elektriği Rüzgar Enerjisinden sağlamaktadır.

Google dünya sıralamasında 1. numardır ve pazar lideridir.Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motorudur.Alexa sıralamasında 1. sıradadır.Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998′in 27 Eylül gününde 1 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 20,000 civarında kişi çalıştırır.Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital’ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı şirketlere özel web arama çözümleri de sunuyor.Google’ın piyasa değeri 2009 yılı itibariyle 163 milyar Amerikan dolarıdır.Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir.2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı.

Go meta arama motorudu. 1994 yılından beri aktiftir.

Hakia sementik arama motorudur.

HotBot Lycos tarafından alınmıştır. 1996 yılından beri aktiftir.

Leapfish meta arama motorudur. Google, Wikipedia, Digg, wikiHow, Answers, Amazon ve Twitter aldığı sonuçları karıştırarak önümüze sunmaktadır. 2008 yılından beri aktiftir.

Lycos en çok bilinen arama motorlarından biridir. Birçok hizmet sunmaktadır. 1994 yılından beri aktiftir.

Monster Crawler meta arama motoru 1999 yılında  birkaç Southern Illinois Universiesi öğrencileri tarafından bulunmuştur.

Naver Güney Kore’de popüler arama motorudur 70% market alanına sahiptir ,  Google ise ancak % 2 market oranına sahiptir.Naver 1999 yılında eski Siemens çalışanları tarafından kurulmuştur.

Omgili forum arama motorudur.

Open Directory (Dmoz) Açık dizin olark bilinmektedir.Google Gmoz’a çok değer vermekte Seo açısından çok önemlidir web siteleri için. 1998 yılından beri aktifdir.

Scrub The Web en eski arama motorlarından biridir.Hala kendi indeksine sahiptir.1996 yılından beri aktiftir.

Spezify flash tabanlı bir arama motorudur.

Stinky Teddy gerçek-zamanlı dedikodu arama motorudur.

Stumpedia arama motordur.

Teoma arama motoru Professor Apostolos Gerasoulis ve  kolej arkadaşları tarafından 2000 yılında kurulmuştur.

WebCrawler meta arama motorudur.1994 yılından beri aktifitir.

Yahoo! Search Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorudur.Arama motoru hayatına dizin olarak başlamış olup Amerika Kanada gibi ülkelerde hala yoğun olarak kullanılmaktadır.Yahoo Google’dan farklı olarak bir portal olarak göz önünen çıkmaktadır.Market payı olarak 2. sıradadır.1995 yılından beri aktifitir.

Yandex Rusyada ünlü bir arama motorudur.Rusya’daki pazar payı % 64′dür

Privado Aramaları ve IP adreslerini saklıyor.