Sosyal Medya Uzmanlığı Hakkında Bilgiler

Sosyal Medya Uzmanlığı Hakkında Bilgiler | Günümüzde teknoloji hızla ilerliyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte gelişim gösteren bir meselede sosyal medya. Dolayısıyla sosyal medyaya yön verecek kişiler artıyor. Buna bağlı olarak da sosyal medya uzmanlığı üzerine eğitim almak isteyenler çoğalıyor. Çünkü medya hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor. Bunun sebeplerinden en önemlisi sosyal medyanın, yaşamımızın her alanını kolaylaştıracak yenilikler sunuyor olması. Faydalanabileceğimiz yeni yolları sosyal medya sayesinde kolayca keşfediyoruz. Pandemi süreciyle birlikte yakınlarımızdan uzak kaldık. Böylece onlarla sanal ortamda görüşmek için sosyal medyayı kullandık. Ayrıca ürün ve hizmet satın almak ve birçok konuda bilgi edinmek içinde sosyal medya hesapları kurtarıcımız oldu. Bu yazıda bu platformların nasıl daha etkili kullanılabileceğini tüm yönleriyle göreceğiz.

Uzman Kime Denir?

Sosyal medya uzmanı her şirket ve marka için belirli hedefleri gerçekleştirir. Marka bilinirliğini arttırmak bunların en başında gelir. Ayrıca markaya pazarlama alanı sağlamak ve bu faaliyetleri daha çok geliştirmek için sorumluluklar üstlenen kişiler sosyal medya uzmanı olarak anılır. Bu uzmanları ayrıca satış arttırma stratejileri geliştirir. Belirlediği stratejileri uygulama aşamasında doğru amaca hizmet edebilmek çok önemlidir. Dolayısıyla gerekli takipleri yapmak gerekir.

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medya uzmanlığı yapan kişiler firmaların ürünlerine dair bir takım sorumlulukları yerine getirmeye yönelik çalışırlar. Markaların beklentilerine yönelik içerik üreten bu uzmanların görevlerine genel hatlarıyla değinelim:
İçerikler çoğunlukla gün aşırı oluşturulur. Gerekli düzenlemeler yapılır. Bundan sonra, resim ve videoların eklenmeleri tamamlanır. Son olarak yayın işlemi gerçekleşir.

Araştırma yapılma sırasında dikkatli olunması gerekir. Kıyaslama ve kitle takibi analizleri çok önemlidir. Özellikle kitle kimliğinin üzerinde durmak gerekir. Ardından olması gerektiği gibi şekil verilmelidir. Bir firmanın sosyal medya stratejisi açısından bu mesele çok mühimdir.

  • Sosyal medya takibinin en iyi şekilde sağlanması için sürekli kontrol yapılması gerekir. Ürünlerin kalitesine ve hazırlanan sosyal medya içeriğine gelecek olumsuz eleştiri olduğunda şikâyet eden müşteri bu konuyla ilgilenen departmana kolaylıkla ulaşabilmeli ve gereken yapılmalıdır. Müşteriyi oyalayacak ve soruna çözüm bulmayacak yaklaşımlar markaya zarar verir.
  • Düzenleme gerektiğinde gecikmeden yapılmalıdır. Eğer içerik hakkında olumsuz haberler ortaya atılırsa bu konuda açıklamalar yapmak, muallakta konu bırakmamak gerekir.
  • Markayı doğru yönetmek ve promosyonlar vermek hem marka tanınırlığını hem de sosyal medya hesaplarına erişimi arttırmak için önemli bir noktadır.
  • Markanın sosyal medya platformu diğer markaları takip etmeli, yeni trendleri kendi çalıştığı firmanın ürünlerine uygulamalıdır. Bu sayede rakiplerin gerisinde kalınmamış olur.
  • Markaların sosyal medya hesapları sürekli hareket halindedir. Buradaki etkileşimleri doğru yönetip yorum, beğeni ve mesajların takibi devamlı olarak yapılmalıdır.
  • Sosyal medya uzmanları firmanın sayfalarındaki takipçilerini arttırmak için de çalışırlar. Bunun için kurgu belirler ve gerekli olan uygulamaları gerçekleştirirler. Böylece organik şekilde takipçi sayısını arttırma yoluna giderler.
  • Bir markanın sosyal medya bölümünde görev alan sosyal medya uzmanı firmaların blog içeriklerini oluştururlar.

Son olarak kriz yönetimini doğru olarak organize edebilmek gerekir. Çünkü devamlı olarak değişebilecek durumlar yaşanabilir. Kötü ve negatif eleştirilere etkin şekilde müdahale edilmesi gerekir. Dolayısıyla her koşulda krizi doğru yönetmek şarttır. Müşterilerin isteklerine yanıt verme için hızlı olmak işinizde profesyonel olduğunuzu gösterir.

Ne İş Yapar?

Marka ve şirketler sosyal medya konusunda uzman desteği alarak reklam ve içerik üretimi yapıyor. Dolayısıyla asıl iş yükünü sosyal medya uzmanları karşılıyor. Uzmanların ürünü cazip kılacak hâle getirmeleri sayesinde ürünün satışı attırılabiliyor. Dolayısıyla sosyal medya uzmanı pek çok alanda birden fazla faaliyet yürütüyor. Post paylaşımı yapıldığında iş bitmiyor. Bunun ön aşamaları için yoğun bir çaba harcanıyor. Sosyal medyada oluşturulan içeriğin yankı uyandırması için sosyal medya uzmanı başarılı gözlemler yapmalı. Bu alana yönelecek kişilerin gözlem yapma kabiliyetinin olması gerekiyor. Sosyal medya aracılığıyla ürün satın alan müşterilerin taleplerine cevap verebilmek için satışı arttıracak planlamalar yapılmalıdır. Kriz yönetimini doğru ve etkili olarak yönetmek uzmanın görevlerini anlatırken de değinildiği üzere son derece önemlidir. Bu sayede müşteri şikâyeti ve başka sıra dışı olayların yaşanması gibi konularda sağduyulu olarak profesyonel yaklaşımı beraberinde getiriyor. Bu tip durumlarda kuruluşu ve marka adının hasar almasını engellemek için gerekeni yapan kişi yine konunun uzmanıdır. Ayrıca  kamuoyu için gereken bilgilendirmelerin yapılması da onun görevlerindendir.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Üniversitelerin Sosyal Medya Bölümü yoktur. Sadece iletişim fakültelerinin bünyesinde bazı bölümlerde alt dal olarak sosyal medya bölümü yer alır. Buradaki eğitim, sosyal medya uzmanlığı için gereken bilgi birikimin ilk adımıdır. Sonrasında kişinin kendi gelişimi yeteneklerinin şekillenmesinde rol oynayacaktır. Ayrıca sosyal medya sertifika programları vardır. Bu alanda eğitim almak isteyenler, uzmanlaşmak için en çok bu eğitimleri tercih ederler. Sertifika programları sayesinde sosyal medya ve sosyal medya uzmanlığı hakkında gerekenleri öğrenebilirsiniz. Bir sertifika programının sağlayacağı yardım kadar kitaplardan da destek alabilirsiniz. Öncelikli olarak Jr sosyal medya uzmanı olarak göreve başlarsınız. Zaman içinde tecrübenin artmasına bağlı olarak “uzman” statüsüne yükselebilirsiniz.

Kitaplar

Sosyal medya uzmanı olmak için bu alanda kitaplar okuyabilirsiniz. Günümüzde bu alanda yazılan kitaplar bulunur. Eğer sosyal medya alanında set halinde tüm aşamalarıyla bilgi edinmek isterseniz set halinde kitaplar alabilirsiniz. Bu konuda Alaattin Çağıl tarafından kaleme alınan “Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Seti” satın alınıp okunabilir. Tek olarak önereceğimiz kitaplar ise şunlardır; “Sosyal Medya Stratejisi” – PelinVardarlıer, “Sosyal Medya Rehberi”- Türker Elitaş editörlüğünde, “Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya”- Funda Güleç Yalçın, “Sosyal Medya Teknikleri”- Cüneyt Korkut Bu alanda kendinizi geliştirmek isterseniz önerdiğimiz kitapları inceleyebilirsiniz. Böylece notlar alarak, unuttuğunuz yerde okuyup hatırlayabileceğiniz elinizin altında kaynak bulunur.