Web Tasarım Çalışmaları | İnternet sitesinin tamamının tasarlanmasıdır. Firmanın ihtiyacına göre hazırlanacak alanlar ve internet sitesinin dinamiğide göz önüne alınarak tasarım hazırlanmaya başlar.

Web tasarım genelde iki sayfa üzerinden hazırlanır. Ana sayfa ve içerik sayfaları. Karşılama ekranı’da dediğimiz web tasarım ana sayfası, genelde çok iyi tasarımlarla hazırlanır. Buradaki amaç siteye gelen ziyaretçiye güzel bir sayfa tasarımı sunmak, firma kariyerini yukarıda tutmak vs gibi konular için ana sayfa tasarımlarına çok önem verilir.

Web Tasarım Çalışmaları

Fakat güzel tasarım yapalım derken, google önergelerini gözardı etmek web sitesinin tamamen amacından uzaklaşmasına aramalarda çıkmamasına neden olacaktır. Web tasarım çalışmaları yapanlar, web tasarımı yaparken özellikle bu konulara dikkat etmelidirler. Web tasarımcı ana sayfayı bitirdikten sonra açıklama sayfalarına gelirki burada web tararımcısı pek detay aramaz. İnternet sitesinin açıklama bölümlerinin yayınlanacağı alan olan açıklama sayfaları, her anlatıma göre değişiklik göstereceğinden bu sayfaları sitenin içeriğini yazan kişiler dolduracaklardır.

Web TasarımKısaca web tasarım çalışmaları yapanlar web tasarımın genelini tasarlar ve internet sitesi html olacaksa önceden hazırlanan içeriği sayfalara yerleştirir. Yazılım dili ile web sitesi yapılacaksa kodlama yapan kişiye verir. Kodlama yapan web sitesinin kodlamasını bitirince web sitesi ya teslim edilir yada site içeriğini hazırlayacak olan kişiye verilir. İçerikler tamamlanırken seo konuları ile birlikte çalışılır. İçeriklerin yazımı bitince site teslim edilir.

Web Sitesi

Amacına tam olarak uyan bir kelime web sitesi. Web üzerinde birden fazla sayfası olan çalışmalara biz internet sitesi diyoruz. Web tasarım ajansı’na göre bir kaç sayfadan oluşan web sitesi, internet sayfaları olarak adlandırılabilir. Web sitesi çalışması yapan firmalar bu tarz web tasarımlarını ( web sitelerini ) firmanın hizmetlerini anlatmak veya ürünlerini tanıtmak amacıyla hazırlar. Firma, web sitesinde ürün veya hizmetlerini anlatmanın yanında çok kullanıcılı bir portal oluşturmak istiyorsa, Bu bize göre bir internet sitesi çalışmasıdır. Portal tarzı çalışmalara bir kaç örnek vermek gerekirse, www.sahibinden.com www.twitter.com gibi sosyal amaçlı veya bir sektör üzerinde yoğunlaşan internet siteleri web tasarım ajansları’na göre gerçekten internet siteleri sınıfına girer. Fakat ağırlık olarak internet sitelerinde aranan arama motorlarında çıkma, sayfanın hızlı açılması, sitenin güvenilir olması, içeriklerinin firma bilgilerini veya ürünlerini tam olarak yansıtması, internet sitelerinden beklenen durumların başındadır.

Web sitesi çalışması yapan firmalar konu üzerinde gerçekten uzman kişilerdir. Firmalara internet sitesi zorunluluğu getirilmiş olması aslında firmanın ticareti açısından çok olumlu sonuçlar oluşmasına sebeptir. Web sitesi yapanlar henüz okul çağında çocukların altından kalkamayacağı bir durumdur.

Kısaca şunu biliyoruz ve söylüyoruz, iyi firmanın iyi internet sitesi olur.

Web Sayfası

Web sayfam olsun diyen kişilerin yukarıda’da anlattığımız gibi aslında istediği bir internet sitesidir. Web tasarım çalışmaları yapanlar için yukarıdaki süreç aynı şekilde başlar ve devam eder. Buradaki ince çizgi şöyle gelişir. İnternet sitesi yapanlar bir ekip olarak çalıştığından web tasarım olarak tasarımcıdan çalışma çıktığında sıra içerik ve optimizasyona geldiğinden web tasarım ajansları her sayfa için özel bir çalışma başlatır. Web sayfalarının kompozisyonlarının yazılması, anahtar kelimlerin web sayfasının içinde doğru oranda kullanılması, spam ( anahtar kelimelerin olması gerektiğinden fazla yazılması ) yapılmaması çok dikkat edilmesi gereken konulardır.

Google algoritma – analiz bölümünde çalışan arkadaşlarımız burada Stanford Üniversitesinin yeni oluşturulan algoritmalarını inceler. Buradan edinilen bilgiler doğrultusunda sayfa içeikleri yazılır. İnternet sitesi yapanların en çok üzerinde çalıştığı konu olan Pagerank ( sayfa değerinin yükseltilmesi ) uzun emek gerektiren bir konudur. İnternet sitesi hata yapılmadan hazırlandığında dört ay gibi bir sürede pagerank dört olan bir çok internet sitesi yapılmıştır. Web tasarım ajansları’nın en çok zorlandığı konulardan biri istenilen kelimelerle web sitesinin istenilen kelimelerle ön sıralarda çıkarılmasıdır. Buradaki google bilgileri sürekli değişken olduğundan ve google bunları Standford Üniveristesinin Algoritmalarından alıp kullandığından ( Son zamanlarda Bing, Yahoovs arama motorlarıda aynı algoritmaları kullandığından diğer arama motorları için ayrıca optimizasyon yapılmasada bu arama motorları bu algoritmaları kendilerine göre yorumlayabilirler ) fazla bir çalışmaya gerek kalmaz. Ajansların web sayfası deyince, onlar için ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştık.

( Konu hakkında bilgilerini bizimle paylaşan Ümit arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. )

Comments are closed.