Dergi Katalog ve El İlanları

Dergi katalog ve el ilanlarının tasarımlarını genelde grafikerler yapar. İyi bir tasarım grafikerin genelde ruh haline bağlıdır. Zaten tasarım yapacak durumda değilse ortaya çok iyi çalışmalar çıkmaz. Eğer bir çalışma ortaya çıkarılacaksa grafik tasarım programlarını iyi kullanabilen kişiler ortaya iyi çalışmalar çıkarabilirler. Kısaca Dergi, katalog, el ilanı gibi basılı yayında hayal gücü yüksek ve programlara iyi hakim olabilen grafikerler bu işi gerçekten iyi yapabiliyorlar.

Amacına göre çalışmaları kısaca sizlere sıralayalım

dergi katalog el ilanıDergi:

Belirli sürelerde çıkan, kültür, sanat, ideoloji, tanıtım veya fikir yayınlarıdır. Burada çalışan grafikerler fazla bir enerji harcamadan önlerine gelen taslaklar üzerinde çalışır. Sayfa düzenini ayarlayanlar, reklam işlerine bakan birimler gibi birçok organize çalışmanın içindedirler. Dergilerin yazılı basında gerçekten önemli bir yerleri vardır.

Katalog:

Ürün veya bir hizmeti anlatmak için hazırlanmış birden fazla sayfadan oluşan ve tanıtım amacı ile yapılırlar. Katalog hazırlatacak firma ürünlerin fotoğraflarını ve bilgilerini reklam ajansına verdikten sonra ortaya çıkan çalışmaları birlikte değerlendirilirler. Kataloglar, katalogların dağıtım hedef kitlesi belirlendikten sonra reklamsal tarzda çalışma ile devam eder.

El İlanları:

Kısa süreli ve çok kişiye ulaştırılmak istenen bilgi veya haberleri duyurmak el ilanları ile mümkündür. Genelde yerel çalışmalar için hazırlanırlar. Kampanyalar, ürün indirimleri, açılışlar veya duyurular tarzı çalışmalar için hazırlanan el ilanları olabildiğince çok basılıp dağıtılırlar. Burada esas konu hedef kitleye dağıtımın tam olması ve yapılan grafik çalışmalarını hedef kitleye özendirici ve bilgilendirici tarzda yapılmasıdır.