İnternet Sitesi Nedir | Bilgisayar yaptırmak istediklerimizi yapan ve programlayabildiğimiz bir elektronik cihaz. İletişimi içine kattığımızda ortaya internetin yarısı çıktı bile sonra bilgilerin depolanması için bir sunucu ( server ) işte size bir internet ortamı için gerekli olan ana temalar sonrası detay.

Kimlerin nerede nasıl internete bağlanacağı ve gerekli kişisel bilgilerin sağlanması IP teknolojisini oluşturuyor. Şimdi bilgisayarımızdan bir yerlere bağlanmak bir şeyler yazmak görüntü ve ses aktarmak artık yazılımcıların işi. Programlama günümüzün sanırım vazgeçilemeyecek bir konusu.

Amacını en iyi yerine getiren yazılımcılar her zaman revaçta olacak. Ayrıca kullanıcıların ileri teknolojiyi çok iyi bilmemeleri yazılımcıların onlara kolaylıklar sağlaması ve programların hatasız çalışması programcıların en çok uğraştığı konular arasında olacak.

Şimdi Web Teknolojilerinden Bir Kaç Kısa Örnek Vermek İstiyorum

internet sitesi yapanlar

internet sitesi yapanlar

Asp, aspx, php C C+ java vs gibi bir ço programlama dilinin aslında alt tabanda oluşturulan bir kütüphanesi vardır burada kodlamacılar bu kütüphaneye gönderdikleri istekleri kütüphanerden cevap olarak alırlar.

Bu çalışmalar sonucunda: Ortaya çıkan programlarla Videolarımızı seyrederiz, müzik dinleriz, bilgilerimizi depolarız hesap kitap işlemlerimizi yaparız. Eğer bilgisayarın dışında bir cihazsa programladığımızda, hastanın kalp atışlarının seyrini izleriz, cep telefonumuzu çalıştırırız.

Bu gibi konular saymakla bitmez. sonuçta programlama hayatımızı kolaylaştırmak adına atılan en büyük adımlardan biridir.

Fakat Web Teknolojilerinde haberleşme şu an için en çok kullanılan konum. Ayrıca herhangi bir hizmet karşılığı örneğin ürününüzü satmak veya tanıtmak internet ortamında çok kolay ve hızlı olabilmekte. Yeni yeni tanımaya başladığımız Voip türü ses  gönderme teknolojileri internet üzerinden sabit ve mobil telefonlara ulaşma gibi durumlar bizleri sevindiriyor..

Hesaplarımızı en ince detaylarına kadar internet ortamında tutabilmek işyerimizin 24 saat görüntülerini herhangi bir yerden izleybilmek ve ürün veya hizmetimizi sürekli sunabilmek insanlık için çok büyük bir adım olsa gerek.

Şimdilerde yazılım teknolojileri mobil telefonlara girmeye başladı.. Ayrıca el bilgisayarlarıda hayatımızın bir parçası olmaya başlayacak sanırım.

İnternet Sitesi Hazırlarken Dikkat Edeceklerimiz

Site içerisinde anlatacağımız konu içinde geçecek olan kelime veya vurgulamaları sayfa içerisinde kesinlikle yazmalıyız. Örnek olarak Web tasarım arandığında sayfamızı içerisinde web tasarım kelimeleri geçmiyorsa arama motorlarında’da çıkması mümkün olmaz.

Burada dikkat edeceğimiz belli başlı konular şöyle:

  • Arandığında bulunmasını istediğimiz kelimeleri % 3 veya 3.5 oranında yazılan kompozisyonda kullanmalıyız.
  • Kelimeleri peş peşe yazmamalıyız aksi halde spam olarak algılanır ve Sandbox’a düşebilir. ( Google yasaklılar listesi )
  • Yazdığımız kompozisyon 2 pixelden büyük olmalı ve aynı kompozisyon tekrar edilmemeli.
  • Kompozisyon başka sitelerden alıp kopyala yapıştır yolu ile olmamalı içerik kendine özgün olmalı.
  • Resim kullanıyorsak alt tag larına mutlaka isim vermeliyiz.
  • Arama motorları sayfa içinde sayfa gösterimini algılamıyorlar <iframe>aranan sayfa </iframe> örneğindeki gibi.
  • Ayrıca unutulmaması gereken konu sayfa içerisindeki kompozisyon büyüklüğü. Aynı anlatımda bulunan 2 siteden biri optimizsyon kelimelerini 100 kelimede anlatıyorsa ve diğer site 500 kelimede anlatıyorsa elbette 500 kelimelik kompozisyon daha revaçta olacaktır.