E Ticaret sitelerinin Hazırlanması ve SEO Çalışmaları

E ticaret sitelerinin hazırlanma amaçları internet üzerinden satış yapmaktır. Gerek bir firmanın kontrolünde gerek birkaç işletmenin bir araya gelerek yapılan e ticaret sitelerinin satış, tanıtım ve hizmet olarak kendi aralarında kategorilendirilir. Satış yapan ve bir kişinin veya bir şirketin kontrolünde olan e ticaret sitesinin öncelikli hedefi, sitenin ürünlerini arayan kişilere kolayca sunulabilmesi ve kolay alışveriş imkanı sağlanması öncelikli olması gerekenlerdir. Şirketin bilinen bir ismi olursa e ticaret sitesine güvende olur. Örnek www.boyner.com.tr  diğer sitelerin olması gereken kriterlerini kısaca sıralayalım.

E Ticaret sitelerinin Hazırlanması ve SEO Çalışmaları

  • E ticaret sitesinin kiralanarak değil firmanın kendi için yazdırdığı e ticaret sitesi olmasına dikkat edilmeli.
  • Kişi veya kuruluşun e ticaret sitesi en az bir yıllık internet sitesi olmasına dikkat edilmeli.
  • İnternet sitesine güvenemiyorsanız kapıda ödeme veya ödemeli kargo olarak ürün veya hizmet isteyin.
Çok kullanıcılı e ticaret siteleri genelde siteye katılan üyelerin sattıkları ürünlerdir. Böyle bir siteye örnek www.sahibinden.com burada firmalar ve şahısların bir araya gelip kendi ürünlerini satmaları ile ortaya çıkan e ticaret sitelerinden birine örnektir.

E Ticaret Sitelerinin Optimizasyon Çalışmaları

Aranan ürün bilgilerinin arama motorlarına doğru gönderilmesi, sayfanın bilgi içeriğinin açıklayıcı yazılması, ( meta tag bilgileri ) ürün hakkında bilgilerin sayfada yer alması, e ticaret sitesinin sosyal medyalarda sıkça yer alması arama motorlarının sevdiği konulardır. Sayfa içinde linklerin yerleştirilmesi dışarıdan ve içeriden link alınması seo çalışmaları açısından çok yararlı olacaktır.