Web Sitesi Fiyatları Üzerine Bir Yazı

Bir web sitesi oluşturmanın üç yolu vardır: bir web sitesi oluşturma platformuyla, Örnek: Wix  Godaddy  Natro Ofisimo WordPress ile veya profesyonel bir tasarımcı ile anlaşarak web sitenizi oluşturma yolunda ilk adımlarınızı atarsınız.. Karar verdiğiniz yol, web sitenizi oluşturmanın toplam maliyetini etkileyecektir. Web sitesi oluşturma platformları açık ara ile en ucuz seçenektir. Bu nedenle, uygun fiyatlı bir web sitesi istiyorsanız bir web sitesi oluşturma platformu seçmenizi öneririz.

Hazır web sitesi oluşturucu kullanmayı düşünürseniz, size ayda 6 dolara mal olabilirken, WordPress kullanmak bu aylık fiyatı 11 ile 50 dolara yükseltir. Bir web sitesi tasarımcısını işe almak, 1000 doların üzerinde maaşla en pahalı seçenektir.

Günümüzün ekonomik ortamında, maliyetler konusunda net olmak ve paranın karşılığını almak önemlidir.  İhtiyaçlarınızı karşılayan, ziyaretçilerinize hizmet eden ve ekonominizi zorlamayan bir web sitesine ihtiyacınız varsa, aşağıda, bütçeniz için en iyi yolu seçebilmeniz için size tüm maliyetlerin bir özetini vererek üç yöntemi de derinlemesine bir analiz edeceğiz.

Öncelikle hızlı bir fikir alışverisi yapalım: Sizce en çok hangi web sitesi kullanıcıları cezbeder.

A Web Sitesi
web sitesi fiyatları
B Web Sitesi
ucuz web sitesi örneği

Ne tahmin ettiniz? A Web Sitesini seçtiyseniz, o zaman doğru yoldasınız.  Bu özel yapım bir sitedir, yani muhtemelen yaklaşık 1500 – 2000 dolara mal olur. Diğer tasarım Web sitesi yapan platformların ücretsiz web sitesi şablonları Wix ve Squarespace‘tir. Bu platformlarda reklamsız bir web sitesi oluşturmak ayda en az 16 dolara mal oluyor.

Sadece tasarımlara bakarak hangi sitenin daha pahalı olduğunu söylemek oldukça zor, bu da bir web sitesi oluşturmanın doğru veya yanlış bir yolu olmadığını gösteriyor. Ancak, bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmeden önce değişen maliyetleri dikkate almak önemlidir.

Bir Web Sitesi Oluşturmak Genellikle Ne Kadara Mal Olur?

Ortalama olarak, bir web sitesi oluşturmak için yaklaşık 200 dolar tutarında bir maliyet çıkar. Sitenin bakımı ve seo çalışması için ortalama aylık yaklaşık 50 dolar tutarında bir maliyet çıkabilir. Bir tasarımcı ile çalışırsanız bu tahmin daha yüksektir. 1.000 dolar 6.000 dolar arasında ödeme yapabilirsiniz.

Web Sitesi Özelliği Web Sitesi Oluşturucu WordPress Web tasarımcısı
Web Sitesi Alanı Maliyet: 12$ – 60$

Aylık Maliyet: 0$

Peşin Maliyet: 12$ – 85$
Aylık Maliyet: 0$
Peşin Maliyet: 35$ – 600$
Aylık Maliyet: 0$
Web Sitesi Barındırma Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
Peşin Maliyet: 35$ – 600$
Aylık Maliyet: 2,95$ – 50$
Maliyet: 35$ – 600$
Aylık Maliyet: 2,95$ – 50$
SSL Sertifikası Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
Maliyet: 0 $ – 200$
Aylık Maliyet: 0 $
Maliyet: 0 $ – 200 $
Aylık Maliyet: 0 $
Web Sitesi Şablonu veya Teması Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
Maliyet: 0 $ – 50 $+
Aylık Maliyet: 0 $
Maliyet: 0 USD
Aylık Maliyet: 0 USD
E-ticaret İşlevselliği Maliyet: 144 – 700 $
Aylık Maliyet: 12 – 60 $
Maliyet: 120 – 600 $
Aylık Maliyet: 10 – 50 $
Maliyet: 5.000$ – 30.000$+
Aylık Maliyet: 500$ – 1000$+
Web sitesi içeriği Peşin Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
Peşin Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 100 $ – 500 $
Uygulamalar ve Entegrasyonlar Maliyet: 0 $ – 20 $ +
Aylık Maliyet: 0 $ – 20$
Ön Maliyet: 0 – 100 $ +
Aylık Maliyet: 0 – 100$ +
Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
SEO ve Pazarlama Peşin Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 0 $
Maliyet: 0 – 99 $
Aylık Maliyet: 0 – 99 $
Maliyet: 0 $
Aylık Maliyet: 100 $ – 500 $

Web sitesi oluşturucuları genellikle bir web sitesi oluşturmanın en ucuz yoludur. WordPress teknik olarak ücretsiz, açık kaynaklı bir platform olsa da barındırma, temalar ve eklentiler ve hatta bir geliştiriciden profesyonel yardım almak için ödeme yapmanız gerekir, bu da toplam maliyetinizi artırabilir.

Bir web tasarımcısı ile çalışmak en pahalı seçenektir, ancak o sitenin oluşturulması ve özelleştirilmesi üzerinde mutlak kontrole ihtiyacınız varsa veya en yüksek düzeyde karmaşık işlevsellik sunuyorsa en iyi seçimdir.

web tasarımı fiyatlandırmasını çevrimiçi olarak bulmak zor olabilir, bu nedenle ne istediğinizi tam olarak detaylandırın ve bu bilgilerle web tasarım firmalarından fiyat isteyin. Güven sorunu yaşarsanız web sitesi yapanların firma olmasına özen gösterin.

Gerçekçi olmak gerekirse, bir web tasarımcısına yüklü miktarda ödeme yapmak istemezsiniz, aksi takdirde, memnun olmadığınız ama yine de para ödediğiniz, hayal kırıklığı yaratan bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Kendiniz için doğru yöntemi seçmelisiniz. Bir web tasarımcısı ile çalışmak daha pahalıdır, ancak teknik sorun yaşamadan web siteniz mükemmel bir şekilde oluşturulur. Bir web sitesi oluşturucu kullanmak ucuz ve kolaydır, ancak WordPress ile elde ettiğiniz düzeyde kontrole sahip olamazsınız. WordPress size esneklik sağlar, ancak en çok zaman alan ve uygulamalı yaklaşımdır.

Size her seçeneği adım adım anlatacağız, web sitenizden en iyi verimi almak için doğru soruları nasıl soracağınızı açıklayacağız.

Hazırsanız? Başlayalım…

Web Sitesi Oluşturan platformlarda web sitesinin maliyeti ne kadardır?
Web Sitesi Oluşturucu Maliyet Dağılımı Gerekli? Fiyat Daha fazla bilgi
Aylık abone ✔️ Ayda 6 – 50 $ Bu, barındırma, güvenlik, ücretsiz temalar ve yerleşik özellikleri kapsar.
Uygulamalar (isteğe bağlı) ✔️ Ayda 0 – 20 $ + Sitenizin işlevselliğini genişletmek için ücretsiz veya ücretli uygulamalar yükleyebilirsiniz.
Temalar 0 $ Web sitesi platform temaları için ödeme yapmanız gerekmez.
Barındırma 0 $ Barındırma için ödeme yapmanız gerekmez – bu, web sitesi oluşturucunuz tarafından halledilir.
Güvenlik 0 $ Güvenlik için fazladan ödeme yapmanız gerekmez – sitenizi tehditlere karşı korumak için web sitesi oluşturma platformunda yerleşik olarak bulunan güvenlik özelliklerine sahip olursunuz.
Profesyonel yardım 0 $ Web sitesi oluşturulan platformların kullanımı kolaydır, bu nedenle bir web tasarımcı tutmanıza gerek yoktur.

Bir web sitesi oluşturucu kullanmak, bir web sitesi oluşturmanın en ucuz yoludur ve aşağıdakiler için en iyisidir:

 • Teknik konuda bilgisi olmayanlar
 • Bir web sitesine ihtiyaç duyan herkes zorlansa’da kendi sitesini yapar
 • Tasarımlar arasında seçimler ve uygulama eklentileri

Web sitesi oluşturucu fiyatlarının tamamı, ücretsizden ayda yaklaşık $ kadar değişmektedir. Bununla birlikte, çoğu yeni site aylık 6 ila 50 $ fiyat aralığında yer alır. 

Önce odadaki fili ele alalım – ücretsiz plan. Gerçek şu ki, başkalarının göreceği bir web sitesi oluşturuyorsanız, ücretsiz plan yerine ücretli bir plana ihtiyacınız vardır . Bunun nedeni, ücretsiz planların çeşitli sınırlamalarla gelmesidir, en yaygın olanı:

 • Web sitenizde görüntülenen reklamlar
 • www.mywebsite.wix.com gibi ücretsiz, özel olmayan bir alan adı
 • Düşük depolama ve bant genişliği izinleri gibi sınırlı özellikler
 • E-ticaret özelliği yok, yani çevrimiçi satış yapamazsınız
 • Temel müşteri desteği

Ücretsiz planlar yalnızca web sitesi oluşturucuyu denemek, sizin için doğru olup olmadığına karar vermek ve herhangi bir maliyet olmadan becerilerinizi geliştirmek ve yeni fikirleri denemek için test siteleri oluşturmak için uygundur.

Genellikle web sitesi oluşturucularına ucuz ve kalitesiz oldukları için biraz kötü bir itibar kazandıran ücretsiz plandır, ancak kaliteli bir oluşturucu seçtiğiniz sürece durum böyle değildir. Daha iyi bir web sitesi oluşturmanıza ve paranızın karşılığını daha fazla almanıza yardımcı olmak için okuyucularımıza en iyi markaları önerebilmemiz için oluşturucuları deniyoruz ve test ediyoruz.

Wix Logo

♥ En İyi Genel Web Sitesi Oluşturucu

5 üzerinden 4.8

EN İYİ SEÇİM

Kullanım kolaylığı 5 üzerinden 4,4 yıldız

Paranın Değeri 5 üzerinden 3,4 yıldız

Tasarım Esnekliği 5 üzerinden 4,4 yıldız

Özellikler 5 yıldız üzerinden 4,9

Yardım ve Destek 5 üzerinden 4,3 yıldız

Müşteri Puanı 5 üzerinden 4,6 yıldız

Wix dene
Square,_Inc._logo

♥ Yaratıcılar için En İyisi

5 üzerinden 4.7

Kullanım kolaylığı 5 üzerinden 4 yıldız

Paranın Değeri 5 üzerinden 4 yıldız

Tasarım Esnekliği 5 üzerinden 4,7 yıldız

Özellikler 5 üzerinden 4,4 yıldız

Yardım ve Destek 5 üzerinden 5 yıldız

Müşteri Puanı 5 üzerinden 4,5 yıldız

Square space dene
GoDaddy

♥ Çoğu zaman verimli

5 üzerinden 4.4

Kullanım kolaylığı 5 üzerinden 4,1 yıldız

Paranın Değeri 5 üzerinden 4,3 yıldız

Tasarım Esnekliği 5 üzerinden 4,3 yıldız

Özellikler 5 yıldız üzerinden 3,3

Yardım ve Destek 5 yıldız üzerinden 3,8

Müşteri Puanı 5 üzerinden 4,3 yıldız

GoDady dene
Ücretsiz Plan / Ücretsiz Deneme En ucuz Reklamsız Plan En ucuz E-Ticaret Planı En Pahalı Plan Plan Sayısı
Wix’in Ücretsiz plan $16 $27 $500 8
Squarespace 14 günlük ücretsiz deneme $16 $27 $49 4
GoDaddy’nin 30 günlük ücretsiz deneme $11.99 $24.99 $44.99 4

Bir web sitesi oluşturucu planını yıllık veya 36 aylık bir sözleşmeyle satın almak, aylık ödeme yapmaktan genellikle daha ucuzdur. Örneğin, Wix’in Birleşik planı aylık 23 ABD dolarıdır, ancak 36 aylık planı önceden seçerseniz ayda yalnızca 11 ABD Doları tutarındadır, bu da 432 ABD Doları tasarruf etmiş olacağınız anlamına gelir!

Web Sitesi Oluşturucuları İle Nasıl Bir Web Sitesi Yapılır.

Yüksek kaliteli bir web sitesi oluşturucu ile gerçekten profesyonel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Elbette, kötü araçları seçerseniz, kalitesiz bir web sitesi oluşturursunuz, ancak seçtiğiniz oluşturucular konusunda dikkatli olursanız, başarılı çalışmalar ortaya çıkarırsınız.

Söylemeye çalıştığımız şey, size sunulan ücretsiz araçların yanında küçük te olsa ücret ödediğinizde ortaya harika sonuçlar çıkacaktır. Örneğin, Wix veya Squarespace gibi bir web sitesi oluşturucuların paranızın karşılığını, size tam olarak verecektir.

Web siteniz için bir web sitesi oluşturucu için ne kadar ödemeniz gerekebileceğine karar vermenize yardımcı olacak bir döküman aşağıdadır:

Web Sitesi Oluşturucu Fiyat Paketleri Normal Maliyet Kimler Kullanmalı?
Ücretsiz Plan $0 Hobi üreticileri
Öğrenciler okul projeleri inşa ediyor
Özel blogcular
Web sitesi oluşturucuları deneyen var mı
Temel Plan Aylık 12 $ Blogcular
Portföy oluşturan insanlar
Küçük işletmeler
E-Ticaret Planı Aylık 12-60 $ Çevrimiçi mağazalar
Yan tarafta ürün satan işletmeler
İşletme Planı Aylık 500 $ Büyük işletmeler
Büyük çevrimiçi mağazalar
WordPress İle Hazırlanan Web Sitesinin Maliyeti Nedir?
WordPress Maliyet Dağılımı Gerekli mi? Fiyat Detaylar
Aylık abonelik X $0 WordPress ücretsiz
Uygulamalar / eklentiler (isteğe bağlı) $0 – $ 100+ aylık Hem ücretsiz hem de premium eklentiler var. Bazıları bir defaya mahsus ücret alırken, diğerleride aylık veya yıllık ödeme yapmanız gerekir.
Temalar 0-50 $+ peşin maliyet Hem ücretsiz hem de premium temalar var. Devam eden bir abonelik yerine premium temalar için yalnızca bir kere ücret ödersiniz.
Sunucu Aylık 2,95-85 ABD Doları Sunucu önemli bir maliyettir. Aylık ödemeleri kabul eden bir sunucu bulmak zordur, bu nedenle yılda en az 35 dolar oları ödeme yapmanız gerekir.
Güvenlik Yıllık 0 – 200 ABD doları Güvenlik, sunucunuzda varsayılan olarak gelebilir, ancak ekstra güvenlik önlemlerine yatırım değer. Bütçeniz varsa, aralarından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz güvenlik eklentileri de vardır.
Profesyonel yardım X Saatte 80 – 180 dolar Bu isteğe bağlı bir maliyettir. Özel bir site oluşturuyorsanız, muhtemelen yardım etmesi için bir geliştiriciye ihtiyacınız olacaktır. Bu, bir WordPress web sitesi oluşturma maliyetini artıran ana faktördür.

WordPress’i kullanmak, web sitenizde çok daha fazla kontrol sağlar.

Bunun için:

 • Biraz teknik güvene sahip olanlar
 • Tam özelleştirme isteyen herkes
 • Bloglar, iş siteleri ve çok büyük web siteleri

Bir WordPress web sitesinin maliyetini belirlemek oldukça zordur. Fiyatlandırma birçok farklı faktöre bağlıdır, çünkü bir WordPress sitesi kurarken düşünülmesi gereken birçok farklı yön vardır.

WordPress ücretsizdir. Ücretsiz temalar ve eklentiler de vardır, bu nedenle teoride maliyetleri düşük tutmak kolaydır. Ancak, premium bir temaya ihtiyacınız olduğunu ve ardından sunucuya ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Bir WordPress geliştiricisi ile anlaşırsanız, toplam web sitesi maliyetiniz artar.

Bir WordPress web sitesi oluşturmanın toplam fiyatını etkileyebilecek çeşitli maliyetler vardır, ancak bunlardan en önemlisi sunucudur. Ücretsiz temalar ve eklentiler kullanabilirsiniz, fakat sunucu, WordPress web sitenizi çevrimiçi hale getirmek için hayati önem taşıyan önemli bir maliyettir.

Peki, bir WordPress web sitesine sunucu almanın maliyeti nedir? Firmalara bağlıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok barındırma sağlayıcısı var.