Instagram Üzerinden Nasıl Para Kazanılır Instagramdan Para Kazanma Yöntemleri

Instagram üzerinden nasıl para kazanılır? Sosyal medya platformlarının her alanda gelişmesi ve hayatımıza daha çok girmesi ile birlikte kişisel kullanımın dışında profesyonel kullanıma ve para kazanmaya da olanak tanır hale geldiler.

Sosyal medya üzerinden para kanmak için belirli şartlar bulunuyor, bu şartlar yöneleceğiniz sektöre göre değişiklik gösterebileceği gibi kimi zaman yerine getirmesi zor şartlar kimi zaman sadece istikrar ve heves isteyen şartlar oluyor.

Ancak, hepsinden önemlisi. Önce Instagram üzerinden para kazanılır mı? Bu soruya cevap verelim.

Instagram Üzerinden Para Kazanılır mı?

Pek çok sosyal medya platformunda da olduğu gibi Instagram üzerinden de para kazanmak oldukça mümkün durumda.

Para kazanma konusunda izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. Bu adımlar sektöre göre değişebiliyor ancak genel olarak baktığımızda temelde benzer şekilde para kazanma modelleri karşımıza çıkıyor.

Instagram üzerinden para kazanma yöntemleri sıralanacak olursa;

  • Büyük sayfalara sahip olup reklamlar almak.
  • Ürün satışı yaparak para kazanmak.
  • Sosyal medya yönetimi yaparak para kazanmak.
  • Takipçi kazanıp kitlenizi yönlendirerek para kazanmak.
  • Kendi işinizi pazarlayarak para kazanmak.

Tüm bu yöntemlerde ortak nokta Instagram uygulamasının para kazanmak için ufak bir aracı oluyor olması.

Peki, bu yöntemleri nasıl kullanacağız? Instagram ile 5 konuda para kazanmak nasıl olur?

Instagram da Para Kazandıracak 5 Yöntem Nedir?

Her şeyden önce ülkemizde kazandığınız her bir kuruşun vergisini vermek ile yükümlü olduğunuzu hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle, tüm bu yöntemlerde şirket kurarak vergi vermeli, kazançlarınızı resmiyete dökmelisiniz.

Peki, Instagram para kazanma yöntemleri nelerdir?

Sayfa Yöneterek Para Kazanmak

Sayfa Yöneterek Para Kazanmak

Sayfa Yöneterek Para Kazanmak

Mizah sayfası, bilgi sayfası veya başka konularda sayfa açmak size parayı doğrudan getirecek bir yöntemdir.

Instagram üzerinden para kazanmak için büyük bir sayfaya sahip olabilirsiniz. Sahip olduğunuz sayfanın türüne göre dışarıdan reklamlar alarak para kazanabilirsiniz. Reklamlar post paylaşımı, hikaye paylaşımı ve videolu reklamlar olarak birkaç farklı kategoriye ayrılıyor.

Bulunduğunuz kategori içinde yükselen bir sayfa iseniz, istikrarınıza göre ortalama 3 – 4 ay içinde reklam almaya hazır bir sayfa haline gelebilirsiniz.

Instagram Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

Instagram Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

Instagram Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

Instagram üzerinden para kazanmak için izleyebileceğiniz pek çok yol olduğu gibi kendi ürünlerinizi de pazarlayarak para kazanabilirsiniz.

Bunun için biraz sermayeye ve kendi alanınızda başarılı olmanıza ihtiyacınız var. Bir giyim sayfası, ayakkabı sayfası veya kişiye özel ürünler üreten sayfa olabilirsiniz. Burada Instagram uygulamasını kullanmanızdaki en önemli nokta potansiyel müşterilerinize erişmenizdir.

Doğru etiketler, doğru takipçiler ile kısa sürede ürünlerinize müşteri bulabilir, kendi alış-veriş kitlenizi oluşturabilir ve para kazanabilirsiniz.

Instagram Yönetimi Yaparak Para Kazanmak

Instagram Yönetimi Yaparak Para Kazanmak

Instagram Yönetimi Yaparak Para Kazanmak

 

Instagram hesap yönetiminde iyisiniz ancak ne kendi sayfaınızı kurmak istiyor ne de bir şeyler satmak istiyorsunuz.

Bu durumda Instagram üzerinden para kazanma konusunda başka işletmelerin sayfalarını yönetmeyi seçebilirsiniz. Bulunduğunuz konumlara yakın olan işletmelere giderek onlara Instagram hesaplarını yönetebileceğinizi ve takipçi, etkileşim oranında artışa gidebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Belirli ücretler karşılığında söz konusu işletmelerin Instagram sayfalarını yönetebilir, yönetim durumunuza ve performansınıza göre düzenli olarak yönetim yapabilir. Instagram üzerinden para kazanabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi zor olduğu kadar deneyim gerektiren de bir alandır. Bu nedenle, deneyim kazanana kadar veya bir pörtfolyo kazanana kadar çevrenizdeki yerel işletmeler ile işe başlayabilirsiniz.

Instagram Takipçi Kitlenizi Yönlendirerek Para Kazanmak

Instagram Takipçi Kitlenizi Yönlendirerek Para Kazanmak

Instagram Takipçi Kitlenizi Yönlendirerek Para Kazanmak

Instagram üzerinden reklam alma konusunda sorunlar yaşıyor veya bunlar ile uğraşmak istemiyorsanız hali hazırda olan veya yeni kazandığınız takipçileri yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Bunu, takipçilerinizi reklamları açık olan Youtube kanalınıza yönlendirerek veya kişisel web sitelerinize yönlendirerek yapabilirsiniz.

Takipçilerinize sunduğunuz içerikler sayesinde düzenli olarak ziyaretçi kazanabilir, reklam gelirlerinizi arttırabilir. Takipçilerinizi paraya dönüştürebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, yüksek takipçili bir hesapsanız başka hesaplara da takipçi yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bunun karşılığında yönlendirme yaptığınız sayfalardan belirli oranda ücret alabilirsiniz.

Instagram Kendi İşini Pazarlamak

Instagram Kendi İşini Pazarlamak

Instagram Kendi İşini Pazarlamak

Instagram direkt olarak para kazanma uygulaması olarak görülmemeli. Para kazanma yöntemleri de Instagram uygulamasının sunduğu imkanlar dışında gerçekleşmekte.

Örneğin sponsorlu içerikler. Tıpkı sponsorlu içerikler gibi, kendi işinizi Instagram üzerinden pazarlayarak Instagram dan para kazanabilirsiniz.

Sunduğunuz hizmet sosyal medya tasarım hizmeti olabilir veya nakliye gibi hizmetler veriyor olabilirsiniz. Doğru paylaşım stratejisi ve doğru kullanım ile potansiyel müşterilerinize ulaşarak kısa sürede işletmenize değer katabilirsiniz.

Instagram dan Para Kazanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Instagram dan Para Kazanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Instagram dan Para Kazanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Instagram üzerinden para kazanmak için takipçilerinizin organik ve tamamen gerçek olması gerekmekte. Özellikle sponsorlu içeriklere yönelerek para kazanmak istiyorsanız firmalar size verdikleri reklamlar için geri dönüş almak isteyecektir.

Bu nedenle, hesaplarınıza bot hesapların olmamasına özen gösterin. 10 Bin takipçi bot olarak ekleyeyim, görenler de takip eder gibi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hesabınızın algoritmasını tamamen bozan bu yöntem, potansiyel olarak gelebilecek olan takipçilerinizin de önünde geçmekte.

Hepsinden farklı olarak yoğun olarak sorulan bir başka soru ise. Instgram dan para kazanmak için şirket kurmak gerekiyor mu?

Temel olarak, kazandığınız tüm paraların vergisini ödemeniz gerekiyor. Kazancınız kuruşlar kadar küçük olsa da vergi mükellefisiniz. Bu nedenle para kazanmak için önce bir şirket kurmalı, vergilendirmelerinizi kazançlarınızdan yapmalısınız.

Sosyal medyadan kazanılan kazançların vergilendirilmesi