Eylem planında liselere kadar siber güvenlikle alakalı bilinçlendirme çalışması yapılmasına dair maddeler var, üniversitelerde de lisans ve doktora seviyesinde çalışmalar var. Yakın zamanda birçok üniversite siber güvenlikle ilgili yüksek lisans programı duyurdu. Bu programlar içerisinde bizzat dahil olduğum projeler var. Eylem planının bazıları görünürde yapılıyor, yapılmaya çalışılıyor. Umarım bu vaat edilen tarihin sonunda çalışmaların büyük kısmı biter. En son yirmi dokuz eylem ana başlığı vardı ve en son 2014 Aralık’ta bitecek gibi duruyor. Bu siber güvenlik stratejisi eylem planı biterse inşallah çok iyi bir yere geliriz.
Bu eylem planında hedef kitle olarak kamu kurumları ve internet servis sağlayıcıları var. Eylem planının içerisinde özel sektör yok. Siber güvenlik noktasında halkın bilinçlendirilmesi, okullarda ders olarak okutulması, yerli yazılımın desteklenmesi güzel gelişmeler.
Geçtiğimiz aylarda Ajan Edward Snowd’ın açıklamalarıyla Amerika’nın PRISM Projesi patlak verdi. PRISM Projesi NSA’nın yaptığı bir proje. İddiaya göre Amerika’da Microsoft’tan
Facebook’a kadar birçok firma bilgilerini NSA’ya açıyor. Ajan Edward Snowd’ın bahsettiği şeylerden birisi de Il. Dünya Savaşı’ndan kalma bir anlaşma kapsamında “five eyes” (beş göz) ittifakı. Bu ittifak Amerika, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan oluşuyor. Ajan Edward Snowd verdiği bir röportajda diyor ki:
“İntemet hattınızı hiçbir şekilde İngiltere’den geçirmeyin ya da oradan geçen bir hattı kullanmayın’ Çünkü beş gözden birisi de İngiltere. Optik hatta kanca atıp bütün bilginizi çekiyorlar. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi yerel teknolojisini geliştirmesi gerekiyor, belki de birçok kaynağı yurtdışına göndermeden yurtiçinde barındırması gerekecek. Mesela Çin’de Facebook yoktur ama Facebook’un muadili vardır, Twitter yoktur ama Twitter’ın muadili vardır, You Tube yoktur, muadili vardır. Çünkü Çin diyor ki: “Eğer benim ülkemde benim vatandaşlanma servis vereceksen sunucularını getirip Pekin’e kuracaksın.” Çin, bilginin yurtdışına gitmesine izin vermiyor. Bu neyi sağlıyor? Devlet, gerektiğinde gidip sunucularına el koyup gerekli bilgiyi alabiliyor. Ya da istihbarat amaçlı düşünürsek devlet, Twitter’ın sunucularının hangi binada olduğunu biliyor ve oraya giden hatta kanca atıp isterse istihbarat amaçlı dinleyebiliyor.