Seni Anlamalarını Sağlayacak Bir Ortam: Bloglar Ağırlığı kilolarca, bir sürü sayfa arasından bilgi bulmak artık geçmişte kaldı. Sanal öğrenme platformları ve seçenekleri dünyamıza damgasını vurmuş durumda. Son yıllarda web teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, bilgiye erişim ve bilgiyi sunma hızımızı tahminlerin çok ötesine taşıdı. Artık herhangi bir konuda yeni bir bilgi edinmek istediğimizde yaptığımız ilk iş arama motorlarını kullanmak oluyor. Almayı planladığınız yeni bir cep telefonu, gitmeyi planladığınız tatil mekanı, dizüstü bilgisayarlar, arabınız, hatta almayı planladığınız ev için bile önce internete başvuruyorsunuz.

Arama motorları merak ettiğimiz bir konuda bize birkaç saniyede binlerce adres sunuyor. Birbirine organik bir şekilde bağlı milyonlarca internet adresini barındıran web, dışarıdan hiçbir zorlama olmadan, yalnızca kendi meraklarımız ve kendi inisiyatifimiz doğrultusunda, yeni bir şeyler öğrenmek için başvurduğumuz ilk kaynak oluyor.

Bir zamanlar, yalnızca şirketler tarafından bilgi sunulan bir ortam olan web, şimdilerde kullanıcıları tarafından şekillendirilen bir platform olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Web sayfalarının pek çoğunda, okuduğunuz bir metne, bir habere yorumlarınızı ekleyebiliyor, konu ile ilgili kişisel düşüncelerinizi ya da deneyimlerinizi paylaşabiliyorsunuz. Bu alanda ise bloglar en büyük kaynakları oluşturuyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük bölümü için, şimdilik bir muamma olan bloglarda, insanlar görüşlerini özgürce ifade edebiliyor, bu ortamları internet üzerinde seyir defteri olarak da düşünmek mümkün. Günümüzde internete yön veren google, yahoo, MSN gibi tüm şirketlerin hemen hepsinin bir blog servisi var ve blog’lar internetin geleceğini ciddi biçimde etkileyeceğe benziyor.

Internet kullanıcıları deneyimlerini, bu bloglar vasıtası ile milyonlarla paylaşabiliyor. Kimi zaman bir üründen ne kadar memnun kaldıklarını anlatıp herkese tavsiye ederken, kimi zaman gündemdeki bir konuya karşı görüşlerini dile getirebiliyorlar. Blogların interaktif tarafı ise bu yorumların üzerine isteyen herkesin de kendi görüşlerini ekliyebiliyor olması. Tarafsızlığı su götürmeyen bu alanlarda ürünleriniz hakkında etkileyici ve tetikleyici satırların yer alması ise gerçekten etkili olabiliyor. Günümüzde birçok köşe yazarın bile daha çok kişiye ulaşmak için kendi bloglarını kurduklarını veya interaktif alanları tercih ettiğini düşündüğümüzde etkisinin ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz.