Seo Sem

SEO SEM kavramları, yaygın olarak gelişen internet pazarlamacılığının geldiği noktada iki önemli anahtar olarak ortaya çıkmaktadır.

Her gün milyonlarca insanın internet üzerinden bilgi araması ve alışveriş yapması sayesinde internet pazarlamacılığı son on yılda çok büyük gelişimler göstermiştir. Bugün, milyarlarca internet sitesi üzerinden kullanıcılara ürün ve bilgi aktarımı yapılmaktadır. Böyle bir tabloda girişimciler, kendi sitelerinin arama sonuçlarında görünme sıklığını arttırmak için, yeni stratejiler belirlemek zorundadır. SEO SEM çalışmaları, girişimcilerin bu sonuçları elde etmelerini sağlayacak en ideal çözümleri sunmaktadır.

Seo Sem

SEO (Search Engine Optimization)

SEO çalışmaları ile arama motoru optimizasyonu yapılmaktadır. Buna göre, kullanıcıların arama motorlarında yaptıkları aramalara karşılık çıkan organik sonuçlar içerisinde, sitelerin görünme sıklığının artması hedeflenir. Arama motorları, arama girişlerine en uygun sonuçları listeleyebilmek için, internet sitelerini ziyaret eden yazılımların topladıkları verileri kullanır. Bu yazılımlar ziyaret ettikleri internet sitelerinde iki önemli koda dikkat eder: 1. Anahtar kelimeler. 2. Başlıklar. Arama motorları, sitelerden topladıkları bu verileri inceleyerek, kullanıcıların arama girişlerine göre en uygun sonuçları listeler. SEO çalışmaları, internet sitelerinin arama sonuçlarında listelenme ihtimalini arttırma amacıyla, anahtar kelime ve başlık kullanımlarının düzenlenmesidir. Böylece internet sitesinin daha çok kullanıcıya ulaşması sağlanır.

SEM (Search Engine Marketing)

SEM, arama motoru pazarlamacılığı demektir. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında görünmesini sağlamak verilen ücretli reklamlara dair çalışmaları tanımlar.

Arama motorlarının kullanıcılara çıkardıkları listenin üç bölümü vardır:

  1. Ücretli reklamlar.
  2. Organik sonuçlar.
  3. Yerel işletmeler.

Ücretli reklamlar, sayfanın üst bölümünde, en kolay görüş alanında ve renkli olarak verilirler. Böylece listelenen internet sitesinin kullanıcının ilgisini çekme ihtimali arttırılır. SEM çalışmaları, internet sitesinin bu bölümde listelenmesi için yapılan eylemleri tanımlar. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar hızlı ve ekonomiktir.

Her gün milyarlarca internet sitesinde ürün ve bilgi sunumunun yapıldığı bu pazarda yer edinebilmek için, doğru bir strateji izlenmesi gerekliliği giderek daha önemli hale gelmektedir. SEO SEM çalışmaları, girişimcilerin pazarda yer edinebilmelerini kolaylaştıracak en etkili, pratik ve ekonomik çözümleri sağlamaktadır. Müşterilere ulaşabilmek için en etkin yol, SEO ve SEM çalışmalarının beraber kullanılabilmesidir.