Seo Firmaları Ne Yapar Nasıl Çalışır

Seo Firmaları Ne Yapar Nasıl Çalışır | Seo kavramı; İnternetin bireysel hayatlarımızı olduğu kadar, belki ondan da fazla ticari dünyayı ve ilişkileri kendi doğası çerçevesinde biçimlendirdiği günümüzde hepten önem kazanmış durumdadır. İfadenin yetersizliğinden söz edilebilir; önem kazanmasından da ötesi söz konusudur. Ürettiği mal veya hizmeti, haklı ve zorunlu olarak, müşterisine ulaştırmak isteriz. Her kurum ve kuruluşun bugün için seo çalışmasına ihtiyacı yaşamsal derecededir.

Seo Firmaları Ne Yapar Nasıl Çalışır

SEO FİRMALARININ VAZÇEÇİLMEZLİĞİ

İnternete bağlanan her kişinin o platformdan yararlanması arama motorları ile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir mal, hizmet ve ürün arayan insanlar da arama motorlarının kılavuzluğuna veya servisine ihtiyaç duyar.

Seo kavramını şöyle tanımlayabiliriz.  Arama motorlarını, mesela Google’ı, sizin pazarlamak istediğiniz mal, hizmet veya ürünü en cazip, en kolay ve en seri şekilde tüketicilere sunmasını planlama çalışmasıdır. Bu bir dizi teknik çalışmayı tasarlayan ve uygulayan firmalara da seo firmaları denir.

Seo Firmaları | Seo çalışmasının önemi

Yukarıdaki anlatımlardan da anlaşılacağı üzere seo firmaları eliyle yapılan seo çalışması bugünün dünyasında çok önemli ve hatta çok hayati duruma geçmiştir.  Dünyanın en iyi, en kaliteli ve aynı zamanda en ucuz mal ve hizmetini bile üretmiş olsanız onu tüketicilere en kolay şekilde duyuramadıktan, en seri şekilde karşısına çıkaramadıktan sonra neye yarayacaktır? Daha net ve pratik ifade edelim. Google sizin mal veya hizmetinizi ilk sayfada ve ilk sıralarda göstermedikten sonra dünyanın en kaliteli ve en ekonomik ürün veya hizmetinin değeri mutlak anlamda değersizlik olacaktır. Seo çalışmasının ne derece önemli olduğu ortaya böylece çıkmaktadır.

Seo firmalarının yaptığı işler

Bu kadar önemli ve yaşamsal olan nedir denirse, kısaca ve teknik bilgiye boğmadan meselenin özü şöylece ifade edilebilir.  Seo firmaları ürettiğiniz mal ve hizmeti, dünyanın bugün tek ve geçerli pazar vitrini olan internet ve dolayısıyla arama motorları algılarında birinci sıraya veya en azından ilk sayfanın ilk birkaç sırasına yerleştirir. İfadeden de anlaşılacağı üzere, ilk sayfada yer almak önemlidir. İlk sayfanın ilk sıralarında yer almak daha da önemlidir. İlk sayfanın ilk satırında yer alabilmek ise altın değerindedir.

Seocuların yaptığı nedir? Şimdi kolayca ve çarpıcı bir cevap verebilirsiniz. Onlar bizim mal ve hizmetimizi dünyanın en itibarlı ve en geçerli ticari platformu durumunda olan Google’da en iyi konuma yerleştirme çalışmasını gerçekleştirirler.

Bizimle doğru SEO firmalarını bulun

Arama motoru optimizasyonu, çevrimiçi pazarlamada en önemli kanallardan biri haline geldi. Bu nedenle, SEO firmalarının son yıllarda mantar gibi ortaya çıkması şaşırtıcı değil:

Pazar, hem iyi hem de kötü seo firmaları ile doldu. Tüm bunların arasında iyi seo firmalarını nasıl bulacağız.

Promedyanet olarak, size iyi seo firmaları nedir, nasıldır, tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Promedyanet olarak tarafsız bir şekilde inceleyeceğimiz seo firmaları hakkında, gerekli bilgileri 2008 yılından bu yana elimizdeki bilgilerle değerlendireceğiz. Seo firmaları seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayacak ve boşa zaman geçirmemiş olacaksınız.

Arama motoru optimizasyonu neden bu kadar önemli?

Firmalar bize sık sık arama motoru optimizasyonunun işe yarayıp yaramayacağını soruyor. Buna cevabımız her zaman aynı: İyi bir SEO firmaları ile arama motoru optimizasyonunu ciddiye alan, biraz sabrı olan ve önceden mali katkı sağlamaya istekli olan herkes, neredeyse her zaman kendi Google sıralamalarındaki işinin karşılığını alacaktır. Bizim göre SEO, çevrimiçi pazarlamanın en önemli kanalı, hatta modern pazarlamanın köşe taşı durumunda.

Türkiye’de her gün milyonlarca arama, pazar lideri Google üzerinden aranıyor.  İster bir ürünü, ister bilgiyi veya yerel bir işletmeyi arama motorlarında arayın, ve bu bizler için vazgeçilmez hale geldi. Ancak, arama sonuçlarındaki rekabet güçlü, çünkü birçok çalışmanın daha önce onayladığı gibi, Google’daki yalnızca ilk 10 sonuç hesaba katılıyor. Web siteniz arama sonuçlarında 2. sayfaya gelirse, çok sayıda ziyaretçiyi bekleyemezsiniz.

Arama motoru optimizasyonu son derece karmaşıktır , çünkü SEO optimizasyonunun başarısında farklı bilgi alanlarından birçok faktör rol oynar. Ancak, uygun bir SEO firmaları ve doğru SEO stratejisi ile bunları aşabilir ve Google arama sonuçlarının üst sıralarında olursunuz.

En önemli 3 SEO sıralama faktörü.

İyi bir SEO firmalarının, diğer SEO şirketlerine kıyasla kendisini Google’da üst sıralara çıkmak için yaptığı çalışmalar nelerdir.

Temel olarak, Google’daki sıralamaları etkileyebilecek üç farklı çalışma yapıyoruz

Teknik sıralama faktörleri:

SEO genellikle teknik bir alt yapı hazırlanarak çalışmalara başlanır. Örneğin sayfa hızı, indeksleme veya URL yapısı hakkındaki sorular ön plandadır.

Teknik SEO, SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır, ancak bununla tek başına üst sıralarda yer alamazsınız. Teknik sıralama faktörleri dikkat edilmesi gereken çalışmaalardır, ancak SEO stratejiniz aşağıdaki iki alanı dikkate almadan başarısız olacaktır.

Sıralamaları belirleyen içerik çalışması:

Tüm SEO çalışmalarının odak noktası içerik oluşturma olmalıdır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyarlanmış metin, resim, video ve ses biçiminde yüksek kaliteli, benzersiz içerik, Google’daki üst sıralar için bir ön koşuldur. Bu tür içeriğin temeli, kişinin veya firmanın kendi müşteri grubu için alakalı arama sorgularını bulmayı ve tanımlamayı amaçlayan kapsamlı anahtar kelime araştırmasıdır.

Örneğin, bir içerik pazarlama ajansı profesyonel içerik oluşturmayı destekleyebilir.

Sıralama faktörü olarak geri bağlantılar | Backlinkler

Backlinkler, yani üçüncü taraflardan kendi web sitenize atıfta bulunan bağlantılar, Google sıralama faktörlerinden daha az alakalı değildir. Google bunu, kendi web sitenizin sıralaması üzerinde olumlu etkisi olan bir tür öneri olarak değerlendirir. Özellikle geri bağlantıların kalitesi önem kazanmıştır: İlgili, güvenilir ve güçlü sitelerden gelen doğal referanslar sıralamada etkin rol oynar.

Bunun tersine sayfa kalitesi düşük, yayındaki sayfadan fazla link çıkışı veren, sitelerden veya sayfalardan backlink almak sitenizi üst sıralamalara çıkarmayacak aksine arka plana atacaktır.

Backlink çalışması hemen her seo firmalarının yapabildiği, fakat zahmetli bir iştir.

Bu nedenle, her üç alanda da bilgi ve deneyim gösterebilen SEO firmaları veya SEO serbest çalışanları, web sitenizi optimize ederken ilk danışacağınız kişiler olmalıdır.

İyi bir SEO çalışması için tüm tavsiyeler

Bulunduğunuz alanda uygun bir SEO ajansına karar verdiniz ve nasıl ilerleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Kural olarak, tüm arama motoru optimizasyonu ajansları benzer şekilde hareket eder ve aşağıda açıklanan modeli temel alır:

Olduğu gibi analiz:

İlk adım, SEO denetiminin bir parçası olarak optimize edilecek web sitesinin statükosunu ve ilgili rekabet ortamını, tüm önemli SEO yönlerini dikkate alarak incelemektir.

Bunlar özellikle şunları içerir:

Sıralama analizi:

Hangi kelimelerle kaçıncı sıradayız, hangi kelimeleri sıralamaya almak istiyoruz

Sayfa içi analiz:

Sitenin teknik analizleri nasıl yapılacak, hangi durumlarda başarı sağlandı, hangi durumlarda eksik kaldı.

Backlink analizi:

Önceden yapılan bir çalışma varsa alınan backlinklerin kalitesi, yarar, zarar tablosu çıkarılması.

Rekabet analizi:

Sektörümdeki rekabet SEO açısından ne kadar güçlü? Başlıca rakiplerime kıyasla iyi mi yoksa kötü mü yapıyorum?

SEO stratejisi ve ölçü kataloğu:

Mevcut durumun analizine dayanarak, SEO ajansınızla birlikte önceden tanımlanmış SEO hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olacak bir strateji geliştirirsiniz. SEO stratejisi oluşturulduktan sonra, çalışma projesi oluşturulmalıdır.

Devam eden çalışmalar:

Seo çalışması başlar, bu çalışma hedefe ulaşıncaya kadar ve aylık çalışma büyüklüğüne göre değişir. Bu çalışmalar şöyledir

Anahtar kelime araştırması:

Operasyonel çalışmanın en başında, kendi web sitenizde bulunmasını istediğiniz arama sorguları tanımlanmalıdır.

Teknik yönlerin uygulanması:

Sayfa içi analizde bulunan sorun alanları çözülmeli ve optimizasyonlar yapılmalıdır.

İçerik oluşturma:

Yüksek kalitede içerik oluşturulur, mevcut içerikler yeterliliğe sahip değilse, bu içerikler, tekrar ele alınır.

Backlink oluşturma:

Yeni geri bağlantılar kazanmak, sektöre bağlı olarak SEO ajansınız için önemli bir görevidir. Alt düzey spam bağlantılarının da geçersiz kılınması gerekebilir.

İzleme ve raporlama:

Düzenli izleme, iyi arama motoru optimizasyonunun bir parçasıdır. SEO firmalarının görevi, alınan önlemleri izlemek ve önceden tanımlanmış hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını kontrol etmektir. Müşteri için aylık raporlama da bunun bir parçasıdır.

Gördüğünüz gibi, SEO, bazılarının düşündüğünden daha karmaşık.

Burada açıklanan prosedür klasik SEO desteği için geçerlidir, durum bunların dışında gelişirse, Seo çalışmasının yönü değişir. SEO ajansınızın ana görevi, örneğin Google haber optimizasyonu, yeniden başlatma desteği veya içerik pazarlaması ise, farklı bir çalışma oluturulması gerekebilir.

En İyi SEO Ajanslarını Nasıl Bilebilirim?

Sizin için en iyi SEO ajansını ararken, araştırmanızda göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda kriter vardır. Aşağıdaki listeyle sizin için bir ilk genel bakış oluşturduk:

Referanslar:

Potansiyel SEO firmalarının web sitesindeki SEO referanslarını kontrol edin. Uygun SEO araçlarına sahipseniz, optimizasyon başladığından bu yana referans sayfalarının Google görünürlüğünün gelişimini takip edebilirsiniz. Şüphe uyandıran durumunda, kişisel bir görüşme genellikle SEO ajansının iyi bir iş çıkardığı, çalıştığı diğer şirketle görüşmeniz faydalı olabilir.

Çalışanların nitelikleri:

İster ajansın web sitesinde ister kişisel bir görüşmede: İlgili çalışanların nitelikleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

Kullanılan SEO araçları:

Üst düzey SEO araçları olmadan arama motoru optimizasyonu imkansızdır. Bu nedenle, potansiyel SEO pazarlama ajansınızın hangi araçlarla çalıştığını öğrenin. Bu yalnızca özgür bir yazılımsa, servis sağlayıcının çalışmalarını sorgulamalısınız. Çünkü en iyi SEO ajansları da en iyi araçlarla çalışır.

Ajans web sitesinin görünürlüğü:

Belirleyici bir kriter olmasa bile: Potansiyel SEO ajansının web sitesinin sıralamaları için incelenmesi de kendi yetnekleri hakkında bilgi sağlayabilir. Web sitesi iyi bulunursa, ajans açık bir şekilde işinde ustalaşmıştır. Görünürlük düşükse, bunun hakkında şahsen konuşun ve nedenini sorun.

Seo firmlarının çalışmalarını referans olarak yürütüyorsa kendi internet sitesine seo optimizasyon yapması gerekmez.

Kişisel görüşme:

Yukarıdaki kriterlerin hiçbiri kişisel bir görüşmenin yerini alamaz. Sorumlu çalışanları telefonla veya daha iyisi yakından tanıyın ve aranızdaki samimiyetin doğru olup olmadığını kontrol edin. Profesyonel bir ajans, kişilik olarak uygun değilse size yardımcı olmayacaktır.

SEO fiyatları: Bir arama motoru optimizasyonu ajansında SEO maliyeti ne kadardır?

Arama motoru optimizasyonunun maliyeti sorusuna genel bir cevap yok. SEO fiyatını etkilemede çeşitli faktörler rol oynar :

  • Web sitesinin durumu
  • Sektör ortamı ve rekabet durumu
  • Yerel, ulusal veya uluslararası optimizasyon hedefleri
  • Optimize edilecek anahtar kelime kümesinin kapsamı

Görev dağılımı: Şirket içinde ne yapılır, SEO şirketi neyi devralır?

Ajansın veya serbest çalışanın ücretleri

Ajansların çoğu çalışılan zamana göre fatura keserken, diğerleri açık bir şekilde tanımlanmış hizmetlerin bulunduğu paketleri sabit bir fiyattan bir araya getirir. Sonuç odaklı başarıya dayalı faturalandırma da bazı ajansların sunduğu bir modeldir.

Belirli sıralama pozisyonlarına veya belirli bir trafik seviyesine ulaşılırsa, bir ödeme yapılması gerekir. Hangi ücretlendirme modelini seçerseniz seçin, SEO hizmet sağlayıcılarının deneyime ve mevcut uzman bilgisine bağlı olarak genellikle 500 ila 10000 lira arasıdır.

Ancak gerçek maliyetler nelerdir? İlk adımda, olduğu gibi analiz oluşturmak ve bir SEO stratejisi geliştirmek için tek seferlik maliyetler ile aylık olarak ödenecek devam eden destek maliyetleri arasında bir ayrım yapılmalıdır:

Başlangıçta tek seferlik maliyetler:

Kapsama bağlı olarak yaklaşık 1.500 liradan 25000 lira arasında olabilir.

Devam eden çalışma masrafları:

Ayda 500 liradan 10000liraya kadar veya daha yüksek ücretler oluşabilir.

Bu maliyet özeti, miktar nedeniyle biri veya diğeri için korkutucu görünebilir.

Ancak SEO’ya yapılan bir yatırım asla tek başına görülmemelidir, bunun yerine elde edilen katma değer her zaman yaklaşıma dahil edilmelidir.

Arama motoru optimizasyonu SEO firmaları tarafından doğru şekilde uygulanırsa, SEO muhtemelen getirisi çok yüksek bir yatırım olur.

Bir SEO şirketi ile SEO çalışma  süresi ne kadar sürer?

İnternet pazarlamasında hızlı bir başarı elde etmeyi umuyorsanız, arama motoru optimizasyonu muhtemelen gidilecek yol değildir. Çünkü SEO sabır ve zaman işidir. Optimizasyon durumuna, rekabet durumuna ve harcanan zamana bağlı olarak, ilk büyük olumlu sıralama gelişmeleri SEO danışmanlığının başlamasından yaklaşık üç ay sonra olabilir. Bazen SEO başarısına ulaşmak bir yılı bulabilir.

Bir SEO ajansı ile işbirliği, bu nedenle daha uzun bir süre için tasarlanmalıdır. Projenin kapsamına bağlı olarak en az altı ay önerilir, ancak şirketler genellikle SEO şirketinizle yıllarca çalışır. Bu tür bir işbirliği zamanla maliyetli hale gelebilir, ancak başarılı bir SEO danışmanlığının başarısı kendini gösterir.

Acele etmeniz gereken durumlarda, başka kanallar üzerinden çalışma başlatmanız gerekir

Google Ads, büyük ziyaretçi akışlarını web sitenize çok hızlı bir şekilde yönlendirebilecek bir çalışma olacaktır. Bir SEA kampanyası ideal olarak yetenekli bir Google Ads ajansı tarafından birkaç saat içinde oluşturulur, ancak uzun vadede iyi yürütülen bir SEO kampanyasından daha fazla paraya mal olur.

SEO araçları: SEO ajansları ve şirketleri için zorunludur

Bir SEO ajansı olsun veya olmasın: Arama motoru optimizasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, çeşitli SEO araçlarını kullanmalısınız. Şu anda piyasada, işlevsellik açısından çoğu zaman birbirinden farklı olan ancak temelde bu kategorilere ayrılan yüzlerce farklı SEO programı bulunmaktadır.

Sıralama araçları :

Kendi Google sıralamanıza göz atmak istiyorsanız, bir sıralama aracı kullanabilirsiniz. Tek tek anahtar kelimelerin zamansal sıralama geliştirmesine ek olarak, tüm web sitesi görünürlüğü de genellikle izlenebilir.

Anahtar kelime araçları :

Anahtar kelime aracı olmadan iyi bir anahtar kelime araştırması yapmak mümkün değildir. Doğru anahtar kelimeleri bulun ve ayrıca yarışmanın en iyi anahtar kelimelerine bir göz atın.

Sayfa içi araçlar

Teknik sıralama faktörlerini optimize etmek için, her SEO ajansı için bir sayfa içi araç bir zorunluluktur. Kapsamlı bir sayfa analizinin bir parçası olarak, web sitesinin tamamı taranır ve SEO hataları ve optimizasyon potansiyeli açısından incelenir.

Geri bağlantı araçları

Bir geri bağlantı aracı, kendi geri bağlantılarınıza göz kulak olmak ve aynı zamanda yeni referanslar oluşturmak için doğru seçimdir. Rakip web sitelerinin geri bağlantılarını analiz etmek ve sayfa dışı SEO’nuz için kullanılmayan potansiyeli bulmak için bile kullanabilirsiniz.