Seo Çalışması Nedir

Seo çalışması nedir sorusu üzerinde önemle durmak gerekir. Çünkü bugün işimizin reklam vitrini ve işimizin sonuçta bize kazandıracağı bütün getiriler internette nerede ve nasıl görüntülendiğimize bağlıdır.

Konuya ilgili kavramlardan başlayalım: ‘Seo’ sözü search, engine, optimizasyon İngilizce sözcüklerinin ilk harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Herkesin internete bağlandığı anda bütün arama ve bulmalarımıza araç olan, biliyoruz ki, arama motorlarıdır. Örneğin ‘google’ artık çocukların bile bildiği dünyanın en çok tercih edilen arama motorudur. İşte meselenin önemi de tam burada yatmaktadır: Arama motorları, ilgili aramalarda sizi kaçıncı sırada göstersin istersiniz?

Seo Çalışması Nedir

Sorulara cevap ararken kendi kullanım alışkanlıklarımız bize yol gösterecektir. Ve bu en sağlıklı yol olur. Doğrusu internette bir konuyu arattığımda sadece ilk sayfalara bakıyoruz. Diğer sayfalara bakacak kadar ne sabrımız var ve ne de vaktimiz! Dahası, bırakın diğer sayfaları, birinci sayfaların ilk birkaç sırasından sonrasına bile bakmıyoruz.

O halde seo çalışması nedir sorusuna şimdi rahatlıkla cevap verebiliriz: Web sayfanızın ilk sayfada ve ilk sırada yer alması için yapılan bir dizi arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Daha yalın ve daha net söylemek gerekirse, sizin ve işinizin insanlara daha görünür, daha kolay ve dolayısıyla daha verimli ulaştırılması demektir. Dünyanın en iyi malını veya hizmetini insanlara sunuyor olsanız da, bu gerçekleri o insanlara ulaştıramıyorsanız, neye yarar ki?

Seo çalışması nedir ne işe yarar

Seo çalışması nedir sorusuna verilecek çok önemli ve en kestirme cevaplardan biri de mutlaka şu olmalıdır: Arama motorlarının istenilen düzeyde size hizmet edebilmesinin sağlanması onların dizayn edilmesidir. İddialı bir laf oldu ama işin özü, gerçekten de budur. Çünkü arama motorları belli algoritmalara göre çalışırlar ve bütün web sayfalarını, istisnasız, bu kriterlere göre tararlar. İstedikleri kritelere uyan sayfaları da otomatik olarak üst sıralara taşırlar. Eğer arama motorlarının ne istediğini çok iyi bilen işinin ehli bir uzmana bunu yaptırırsanız, ilk sayfalarda çıkmanız da mümkün olacaktır ve hatta ilk sırada çıkmanız da.

İşin teknik detaylarını uzmanına bırakın. Ama şu kadarının farkında olmak lazımdır: İnternet kullanıcılarının sizin mal veya hizmetlerinizin kategorisiyle ilgili arama yaparken en çok kullandığı kelimeler nelerdir? Ve sayfanızda o kelimelere çok doğal ve yerli yerinde yer verdiniz mi? Dolayısıyla kullanıcılar sizin sayfanıza isteyerek geliyorlar ve sayfanızda makul süreler boyunca kalıyorlar mı? Öyleyse işiniz size büyük zenginlikler getirecektir.