İnternet Sitesi Kurma

Yaşadığımız çağda internet teknolojisi inanılmaz bir hızla gelişiyor. Özellikle son yıllarda internet dünyasında yaşanan gelişmeleri takip etmek oldukça zorlaştı. Günümüzde tüm dünyada internet kullanımı o kadar yaygınlaştı ki artık neredeyse internet kullanmayan kimse kalmadı. İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte şirketler hatta devletler bile internet üzerinden hizmet vermeye başladı. İnternetin bu kadar yaygınlaşması sonucunda da internet sitesi kurma konusu insanlar tarafından merak edilmeye başlandı. Şu günlerde herkes internet sitesi kurma hakkında bilgi edinip kendisine bir site kurmak istiyor.

İnternet Sitesi Kurma

İnternet Sitesi İçin İlk Adım

 İnsanların internet sitesi kurma konusunda ilk olarak bir domain satın almaları gerekiyor. Domain, alan adı demektir. Yani domain satın alarak internet sitenizin adını belirlemiş oluyorsunuz. 2014 yılı itibariyle dünya genelinde hizmet veren internet sitesinin sayısı 968 milyon civarındadır. Bu nedenle de bu kadar internet sitesi arasında fark yaratarak insanların ilgisini çekmek çok önemli. Bir internet sitesi kurma kararı alan birisi öncelikle domain yani alan adını çok iyi belirlemelidir. Bu konuda arama motorları optimizasyonu yani SEO çalışmalarına bakmalı, arama motorlarında en çok aranan kelimeleri tespit etmeli ve internet sitesinin adını buna göre koymalıdır. Çünkü internet sitesi kurma konusunda dikkat edilecek ilk konu sitenin ismidir. Sitenizin ismi SEO’ya uygun olursa bu durumda sitenizin kısa sürede oldukça fazla kullanıcı sayısına ulaşması mümkün olacaktır.

 İnternet Sitesinde Olmazsa Olmaz: Web Hosting

 Hosting kelime anlamı olarak barındıran anlamında kullanılıyor. Web hosting ise bu anlama uygun bir şekilde online barındırma anlamış taşıyor. Bir internet sitesi kurma konusunda yapılacak ikinci şey web hosting satın almaktır. Web hosting, kuracağınız internet sitesinde yer alacak belge ve dokümanları barındıracak yerdir. Web hosting almadan internet sitesi kurma işlemi yapılamaz. Çünkü her internet sitesi bir web hosting servisine bağlı olarak çalışıyor. İnternette ücretsiz olarak satılan web hosting hizmetleri olduğu gibi bunların ücretli versiyonları da bulunuyor. Eğer kaliteli bir internet sitesi kurma ve sitenize tıklayan insanların çok beklemeden siteye girebilmesi konularına önem veriyorsanız bu durumda ücretli bir web hosting servisini satın almanız gerekiyor. Satın aldığınız web hosting paketine web sitenizi gönderiyor ve önceden belirlediğiniz alan adını kullanarak da sitenizi sunucuya yönlendiriyorsunuz. Böylelikle internet sitesi kurma ile ilgili olan aşamaları tamamlamış oluyorsunuz.

 İnternet Sitelerinin Ücretsiz Bir Şekilde Kurulması

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması sonucunda internet sitesi kurma işi de oldukça kolay bir hale geldi. Çünkü artık internette ücretsiz internet sitesi kurma konusunda faaliyette bulunan pek çok internet sitesi bulunuyor. İnsanlar bu sitelerden herhangi birisi aracılığıyla ücretsiz bir şekilde internet sitesi kurabiliyorlar. Ancak bu tür internet siteleri amatör düzeyde internet siteleri olmaktan öteye geçemiyor. Bu nedenle de eğer profesyonel düzeyde bir internet sitesi kurma konusunda kararlıysanız bu konuda hizmet veren SEO şirketleri aracılığıyla arama motorlarında üst sıralarda yer alabilecek son derece ileri düzeyde bir internet sitesi kurabilirsiniz.