Tüm pazarlama profesyonellerinin ortak bir sorusu var. E-posta pazarlama stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacaksınız? Performansınızı nasıl test edecek ve geliştireceksiniz?

Açılma Oranları E-posta’larınızın açılma oranı yüzde 20 ya da yüzde 30 arasında değişiyorsa, ortalamayı tutturmuşsunuz demektir. Bu oranı sürekli takip etmelisiniz. İlk gönderdiğiniz e-posta, yüzde 50”yle yüzde 70 arasında değişen ya da daha fazlasını bulan bir açılma oranı elde etmiş olabilir. Ama bu oranlar, açılma oranınızın zamanla düşmeyeceği anlamına gelmez. Açılma oranınızı farklı yollarla test edebilirsiniz. Örneğin:

* Konu alanı: Bu alanı daha uzun ya da daha kısa oluşturabilirsiniz. Bu alana alıcılarınızın ilk isimlerini de dahil edebilirsiniz. Ayrıca bu alanda şirket isminizin yer almasına mutlaka dikkat edin.

* Gönderi tarihi: Hafta içi gönderim yapmak daha mı iyi? Yoksa hedef kitleniz iletilerini hafta sonu evde kontrol eden kullanıcıları mı kapsıyor? Belki de alıcılarınız e-posta’larını yüksek bağlantı hızına sahip iş yerlerinde kontrol ediyordur.

* Gönderi zamanı: Sabah saatlerinde ilk spam dalgasından önce mi gönderi yapmanız gerekiyor? Yoksa öğleden önce ya da öğleden sonra mı? Ya da mesai saati bitmeden hemen önce mi? Eğer bir restoran sahibiyseniz, Cuma akşamı düzenlemeyi planladığınız bir organizasyon için e-posta kampanyasını Pazartesi mi yoksa Perşembe günü mü göndermelisiniz?

Tıklanma Oranları E-posta’nızın içinde bulunan linkleri kaç kişi tıkladı? En çok hangi linkler tıklandı? Ürün linkleri mi daha çok tıklandı, yoksa araştırma linkleri mi? Satışlarda bir artış oldu mu? Kampanyanızı gönderdikten sonra, ne kadar zaman boyunca linkler tıklanmaya devam ediyor?

Bu soruları sorarken, şunlara dikkat etmeyi de unutmayın:

* İletinizde yalnızca bir link mi var yoksa çok sayıda farklı link mi?

* Müşterilerin linklerinizde görebileceği ürün fotoğrafları ne kadar etkili?

* Linklerde kullanılan sözcükler ne kadar etkili?

Üyelikten Çıkma Oranı Her kampanyadan sonra alıcılarınızın üyelikten çıkma oranı nedir? Belli aralıklarla gönderilen ve akıllıca oluşturulmuş e-posta listelerinde bu oran, yüzde 1”den azsa, ortalamayı tutturmuşsunuz demektir. Eğer düzensiz e-bülten gönderimi yapıyorsanız ya da ilk gönderinizse, üyelikten çıkma oranları daha yüksek olabilir. Her kampanyadan sonra üyelikten çıkma oranınızı mutlaka kontrol edin. Özel bir kampanyadan sonra bu oranda ani bir yükseliş olduğunu saptarsanız, içeriğinizle ilgili bir sorun olup olmadığını inceleyin. Çok sık e-posta gönderiyor olabilirsiniz. Belki de düzenli aralıklarla e-bülten göndermeyi ihmal ediyorsunuzdur. Yine de iyi, yenilenmiş ve kaliteli bir adres listesine sahip olmak, her zaman üyelikten çıkma oranınızın düşük olmasına neden olacaktır

Geri Dönen E-Posta’lar E-posta’larınızın geri dönüş oranını her kampanyadan sonra takip edin. İyi bir liste yönetim sistemi, geri dönüşleri “hard” ve “soft” olarak ikiye ayıracak, listenizi sizin için temizleyecektir. Geri dönen e-posta’larda “soft” olarak adlandırılanlar, var olan ama teslim zamanında server”ın çok yoğun olması gibi bir nedenden dolayı teslim edilemeyen e-posta’lardır. “Hard” olanlarsa, e-posta hesabının artık kullanılmaması ya da adreste yapılan bir hata nedeniyle kesinlikle teslim edilemeyen iletilerdir. Bu adresleri listenizden çıkarın. E-posta’larınızın neden geri döndüğünü öğrenmek için, geri dönen her ileti hakkında e-posta pazarlama servisinizden bilgi alın.

Web Site Trafiğiniz Web sitenizin günlük trafiğini her kampanyadan sonra mutlaka kontrol edin. Trafiğiniz yükseliyor mu? Teklifler artıyor mu? Kayıtlı müşterileriniz arasından nakit ödeme yapan müşterileriniz gitmiş mi? Trafikte ani bir yükseliş var mı, yoksa kademeli bir yükseliş mi söz konusu? Trafiğinizdeki yükseliş ne kadar devam edecek?

Son Kampanyadan Sonra Üye Kayıt Oranı Her kampanyadan sonra çok sayıda yeni üyeniz oluyor mu? Eğer öyleyse bu, alıcılarınızın, gönderdiğiniz e-posta’ları arkadaşlarına forward ettikleri anlamına gelir. Bu da gerçekten faydalı bir içeriğiniz olduğunun göstergesidir. Eğer yeni üye sayınızda hiç artış olmuyorsa, içeriğinize biraz daha ilginç detaylar katmaya çalışın.

* E-posta’nın üstüne “Bu iletiyi arkadaşınıza göndermekte özgürsünüz” şeklinde esprili bir metin yerleştirmeyi deneyin.

* Gönderdiğiniz e-posta’nın üstüne “Bu iletiyi tarayıcınızda görün” şeklinde bir link yerleştirin. Bu link, alıcıyı kampanyanızın web sitenizdeki arşivlenmiş versiyonuna yönlendirsin. Böylece arkadaşlarına yalnızca linki göndermek isteyen kişilere yardımcı olmuş olursunuz.

Kaynak: Bu yazı, http://www.kobifinans.com.tr/ için hazırlanmıştır.