Son yıllarda birçok şirket, geleneksel mecralara göre çok daha etkili ve ekonomik bir pazarlama yöntemi olan e-pazarlamayı tercih etmeye başladı. Özellikle bu mecrada geri dönüşlerin çok daha kolay bir şekilde hesaplanabilmesi, kısıtlı bütçelerle çalışan pazarlama departmanları için büyük önem taşıyor.

Ancak birçok şirket, diğer mecralardaki alışkanlıklarını internette de sürdürmeye devam ediyor. Uzmanlar, vazgeçilmesi gereken bu alışkanlıkları şöyle sıralıyor:

* Anasayfalarda yer almak konusunda ısrarcı olmak: Anasayfada yer almanın doğru olduğu bazı web siteler olsa da, çoğu zaman bu sayfalar, aranılan içeriğe ulaşmak için kullanılan “atlama noktaları”.

Ziyaretçiler zamanlarının çoğunu, ulaşmak istediği içeriği barındıran alt sayfalarda geçirdiğinden, bu sayfalardaki banner”ların tıklanma oranları da ana sayfaya göre daha yüksek oluyor.

* Web siteleri, yalnızca Alexa sıralamasına göre değerlendirmek: Alexa, Amazon.com”un kurduğu, sitelerin trafik ölçümlemesini yapan bir yazılım. Ancak Alexa, yalnızca Alexa toolbar”ı yüklü kişileri ölçümlüyor ve bu kesim de, çoğu zaman genel toplumu temsil etmekte yetersiz kalıyor.

* İnternet reklamlarının banner’lardan ibaret olduğunu düşünmek: Dünyada internet reklam harcamalarının yüzde 43’ü arama motoru pazarında gerçekleşiyor. Bunu yüzde 29’la banner’lar ve yüzde 26’yla seri ilanlar izliyor. Ancak buna karşın birçok kişi, internet reklamlarının banner’lardan ibaret olduğunu düşünüyor.

* Kampanya performansını “tıklama maliyetine” göre yorumlamak: Tıklama maliyeti elbette önemli bir gösterge ve mutlaka izlenmesi gerekiyor. Ancak uzmanlar bunu yaparken, her tıklamanın değerinin aynı olmadığını da unutmamak gerektiğinin altını çiziyor. İnternet reklamının gerçek performansını ölçebilmek için asıl yapılması gereken, tıklamadan sonraki hareketleri de takip etmek.

* Yalnızca flaş banner kullanmak: Flash banner”da kullanılan efektlerin daha fazla dikkat çektiği bir gerçek olsa da, bu, tıklanmayı etkileyen 3 temel faktörden biri değil. Uzmanlar bu faktörleri, içerikte sunulan mesaj, kullanılan görsel ve sunulan mesajla ilgilenen hedef kitleye ulaşmak olarak sıralıyor. Yani daha fazla tıklama almanın temel faktörü, öncelikle mesajınızla ilgilen kişilere ulaşmaktan geçiyor.

Kaynak: Bu yazı, www.kobifinans.com.tr için hazırlanmıştır.