Sağlık Bakanlığı, klinik araştırmaları yapılmamış karışımları ‘sağlık ürünü’ adı altında satışa sunan bine yakın internet sitelerini ‘karartma’ yetkisi alacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, sağlık beyanında bulunarak internette satışı ya da reklamı yapılan çok sayıda destekleyici ve bitkisel ürün bulunduğunu, bunların ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyledi. Uzun şöyle devam etti:

“Geçmiş yıllarda, özellikle ‘bitkisel’ adı altında cinsel gücü artırıcı, zayıflatıcı ya da kimi hastalıklardan koruduğu iddia edilen ürünlerin kullanımına bağlı ölüm olayları ile karşılaşıldı. Vatandaşlar üzerinde Sağlık Bakanlığı’ndan izinli olduğu belirtilmeyen hiçbir ürünü kullanmamalı.”

Yasa hazırlanıyor

Sağlık Bakanlığı’nın sürekli internette satışı ve reklamı yapılan bu tür ürünlere ilişkin çalışmalar yaptığını kaydeden Uzun şu bilgileri verdi: “Bu şekilde yaklaşık bin internet sitesi var. Bu kapsamda tespit edilen siteler güvenli internet kullanıcılarına kapatıldı. Şimdi, daha etkin ve yaygın bir uygulama yapmak için yasal çerçeve oluşturuluyor. Bununla ilgili yasal düzenleme yakında çıkması öngörülen yasanın içine eklendi. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, sağlık beyanında bulunan bu tür ürünleri satıldığını tespit ettiğimiz internet sitelerini, doğrudan karartma yetkisine sahip olacağız. Yasanın çıkmasıyla birlikte, incelediğimiz bin internet sitesini tüm kullanıcılara karartacağız. Karartmadan önce uyarmak amacıyla para cezası da verilebilecek.”

Kaynak : gazetevatan.com