Bilgisayarınızın Başlangıç Programlarının Ayarlanması:Bilgisayarların pek çoğunda başlangıçta yüklenen gereğinden fazla program vardır. Bu programların çalışıyor olduğunu çoğu zaman görmeseniz de, bir kısmının çalıştığını Windows saatinin bulunduğu çubuktan kolayca görebilirsiniz.

Bu tür programları başlangıçtan kaldırmanız bilgisayarınızın açılışını fazlasıyla hızlandıracaktır. Yalnız burada özellikle bir noktayı vurgulamamız gerek: Burada yapmamız gereken bu programları sadece Windows’un başlangıcından kaldırmak ve bu suretle başlangıç hızını göreceli olarak arttırmak. Bunun dışında bu programları bilgisayarınızdan kaldırıp kaldırmamanız tamamen size kalmış.

Başlangıçtaki programların bir listesine ulaşmak için Başlat / Çalıştır‘a girin ve tırnak işaretleri olmaksızın ‘msconfig‘ yazın. Açılan pencereden ‘Başlangıç‘ (Startup) sekmesine gidin. Karşınıza Windows açılırken yüklenen programların bir listesini göreceksiniz. Burada gereksiz olan programların kutucuklarındaki işareti kaldırarak Tamam butonuna basın. Bu işlemin ardından Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir. Bilgisayarınız tekrar açıldığında artık elediğiniz programlar Windows başlarken yüklenmeyecektir.

Yalnız bilgisayarınıza istemeden bir zarar vermemeniz için, sistem konfigürasyon aracının diğer ayarlarını değiştirmemenizi öneriyoruz.